Ullswater Yacht Club : Birkett winners 1963-2019
Top facebook2x Top twitter2x Top phone2x 01768 486333 Top email2x Email us Top search2x Basket Login Join
Home > Events > Lord Birkett Memorial Trophy > Birkett winners 1963-2019
Home > Events > Lord Birkett Memorial Trophy > Birkett winners 1963-2019

Birkett winners 1963-2019

761737 orig

Lord Birkett Memorial Trophy winners 1963 to 2019

1963. Robin Steavenson & Ewen Stamp, Tynemouth SC, International 14
1964. Roly & Peter Kassell, Tynemouth SC, Enterprise
1965. Arthur & Michael Raine, UYC, International 14
1966. Arthur & Michael Raine, UYC, International 14
1967. A J Harrison & A G Williams, RAF Spadeadam SC, Enterprise
1968. Don & Irene Cox, UYC, GP14
1969. Ray & Arthur Foord, UYC, Albacore
1970. Ray & Arthur Foord, UYC, Albacore
1971. John Sadler & Ray Bird, UYC, Daring
1972. Malcolm & Judith Lawson, UYC, Tempest
1973. John Sadler & Ray Bird, UYC, Daring
1974. Ken & Innes Birks, UYC, Albacore
1975. Arthur & Anne Foord, UYC, Albacore
1976. John Fletcher & D Bosomworth, UYC, Tempest
1977. Russell Wane & Sue Pinnell, Dorman Long Marine Club, Albacore
1978. Dave Lees & Alan Townsley, Ripon SC, Enterprise
1979. Phil Lyon & David Podmore, UYC, Fireball
1980. Phil Lyon & David Podmore, UYC, Fireball
1981. Phil Lyon & David Podmore, UYC, Fireball
1982. Alan Robinson, Redditch SC & Phil Wright, UYC, Fireball
1983. John Britland & A Unwin, Winsford Flash SC, Albacore
1984. David Clarke, UYC, Laser
1985. Ian Trotter & Kevin Anderson, Derwent Reservoir SC, International 14
1986. Tony Lewis & Alistair McDonald, Tynemouth SC, International 14
1987. Robbie Storrar & Peter Kassell, Tynemouth SC, International 14
1988. Mike Saul & Andrew Davies, Leeds (Yorkshire Dales) SC, Fireball
1989. Ian Trotter & Kevin Anderson, Derwent Reservoir SC, International 14
1990. Keith Caush & Peter Snowdon, Scaling Dam SC, Albacore
1991. Howard Steavenson & John Williams, Tynemouth SC, International 14
1992. John Turley & John Wade, Leeds (Yorkshire Dales) SC, Fireball
1993. David Winder & Richard Whitworth, Leeds (Yorkshire Dales) SC, Fireball
1994. Steve Webb, Scammonden SC, Laser
1995. Keith Escritt & Andrew Davies, Leeds (Yorkshire Dales) SC, Fireball
1996. Howard Steavenson & PhilipWade, Tynemouth SC, International 14
1997. Peter Snowdon & Jonathan Brown, Scaling Dam SC, Albacore
1998. Robbie Storrar & Nick Kincaid, Tynemouth SC, International 14
1999. Howard Steavenson, Tynemouth SC & Jo Luke Giles, UYC, International 14
2000. Mark Sommerville, Bassenthwaite SC, Laser
2001. Peter & Deborah Snowdon, Scaling Dam SC, Albacore
2002. Lee Noble, UYC, International Canoe
2003. David & Caroline Exley, Leigh & Lowton SC, RS400
2004. Lester Noble & Lee Noble, UYC, 49er
2005. Lester Noble & Lee Noble, UYC, 49er
2006. Lester Noble & Lee Noble, UYC, 49er
2007. Lester Noble & Lee Noble, UYC, 49er
2008. David Exley & Nigel Hall, Leigh & Lowton SC, RS400
2009. Lester Noble & Lee Noble, UYC, 49er
2010. Lester Noble, UYC & Kevin Anderson, Derwent Reservoir SC, 49er
2011. Wayne & Deb Fletcher, Scaling Dam SC, RS400
2012. Judy & Paul Armstrong, Scaling Dam SC, Albacore
2013. David Exley & Nigel Hall, Leigh & Lowton SC, RS400
2014. Chris Pickles & Matt Sharman, Delph SC, RS400
2015. Archie Massey & Andy Shaw, Itchenor SC, Int 14
2016. Matty & James Lyons, UYC, 49er
2017. Ian Turnbull, Sunderland YC, Musto Skiff
2018. David Exley & Nigel Hall, Leigh & Lowton SC, RS400
2019. Peter Gray, Simon Forbes & Sam Jones, Staunton Harold SC, National 18
2020 Cancelled

Number of winners (helms and crews) - 75

Most wins:

Six - Lee Noble (2002, 2004-2007, 2009)
Lester Noble (2004-2007, 2009, 2010)

Other multiple winners:
Four - David Exley (2003, 2008, 2013, 2018)
Three - Arthur Foord (1969, 1970, 1975)
Phil Lyon & David Podmore (1979, 1980, 1981)
Kevin Anderson (1985, 1989, 2010)
Peter Snowdon (1990, 1997, 2001)
Howard Steavenson (1991, 1996, 1999)
Nigel Hall (2008, 2013,2018)

Clubs (total wins):

UYC - 22
Tynemouth - 8
Leeds (Yorkshire Dales) - 4
Scaling Dam 5

Clubs (winning sailors, helms and crews):

UYC - 23 winners.
Tynemouth - 11 winners
Leeds (Yorkshire Dales) - 7 winners
Scaling Dam - 8 winners

Classes:

International 14 - 12 wins
Albacore - 10 wins
Fireball - 8 wins
49er - 7 wins
RS400 6 wins

Record entries:

Limit of 230 introduced in 2016
231 in 2015, winners Archie Massey & Andy Shaw, Int 14
230 in 2016 (entry limit), winners Matty & James Lyons, 49er
230 in 2017 (entry limit), winner Ian Turnbull, Musto Skiff
230 in 2018 (entry limit), winners David Exley & Nigel Hall, RS400
230 in 2019 (entry limit), winners Peter Gray, Simon Forbes & Sam Jones, Staunton Harold SC, National 18
225 in 1999, winners Howard Steavenson & Jo Giles, Int 14
217 in 2009, winners Lester & Lee Noble, 49er
216 in 2000, winner Mark Sommerville, Laser
215 in 2013, winners David Exley & Nigel Hall, RS400
214 in 2012, winners July & Paul Armstrong, Albacore
Fleets of more than 200 in 1994, 1998, 2001, 2005, 2006, 2007, 2008, 2010, 2014 (210)

Pictures: Winners of the first Birkett Robin Steavenson and Ewen Stamp

Last updated 12:52 on 3 July 2020

© 2020 Ullswater Yacht Club powered by Sailing Club Manager