Sunday Autumn Series

Ullswater Yacht Club

Results are provisional as of 14:28 on October 13, 2019

Conv & Single Fleet

Sailed: 14, Discards: 4, To count: 10, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 R14 R15 R16 R17 R18 R19 R20 R21 Total Nett
1st LASER 213704 John Lyons   1099 1.0 1.0 (9.0 DNC) (3.0) 3.0 (9.0 DNC) 1.0 1.0 1.0 2.0 2.0 (9.0 DNC)       1.0     2.0     45.0 15.0
2nd LIGHTNING 368 253 Sean Brooks   1167 3.0 3.0 3.0 2.0 1.0 1.0 3.0 2.0 (4.0) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC)       2.0     1.0     52.0 21.0
3rd LASER 211112 Tim Whitehead   1099 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 4.0 2.0 2.0 2.0 4.0 2.0 4.0 3.0 2.0       (9.0 DNC)     9.0 DNC     70.0 34.0
4th TOPPER 137 Spirit Anderson   1363 (9.0 DNC) (9.0 DNF) 2.0 1.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) 5.0 3.0 3.0 1.0 1.0 1.0       9.0 DNC     9.0 DNC     71.0 35.0
5th LASER RADIAL 20733 Jonathan Nichol   1145 2.0 2.0 1.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC       9.0 DNF     9.0 DNC     104.0 68.0
6th LASER 67201 Annabel Davidson   1099 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 4.0 5.0 5.0 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC       9.0 DNC     3.0     107.0 71.0
7th 2000 2658 Steven Potter Kathryn Potter 1112 4.0 4.0 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC 9.0 DNC       9.0 DNC     9.0 DNC     116.0 80.0
8th RS 100 8.4 480 Artur Dembinski   1004 (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) (9.0 DNC) 9.0 DNC 9.0 DNC 6.0 9.0 DNC 9.0 DNC 3.0 9.0 DNF 9.0 DNC       9.0 DNC     9.0 DNC     117.0 81.0

R1 - Conv & Single Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 213704 John Lyons   1099 41.48 3 0.38.02 1.0
2 LASER RADIAL 20733 Jonathan Nichol   1145 46.16 3 0.40.24 2.0
3 LIGHTNING 368 253 Sean Brooks   1167 48.55 3 0.41.55 3.0
4 2000 2658 Steven Potter Kathryn Potter 1112 48.41 3 0.43.47 4.0

R2 - Conv & Single Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 213704 John Lyons   1099 40.12 3 0.36.35 1.0
2 LASER RADIAL 20733 Jonathan Nichol   1145 44.59 3 0.39.17 2.0
3 LIGHTNING 368 253 Sean Brooks   1167 32.29 2 0.41.45 3.0
4 2000 2658 Steven Potter Kathryn Potter 1112 32.00 2 0.43.10 4.0
5 TOPPER 137 Spirit Anderson   1363 DNF     9.0

R3 - Conv & Single Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER RADIAL 20733 Jonathan Nichol   1145 44.13 3 0.38.37 1.0
2 TOPPER 137 Spirit Anderson   1363 38.2 2 0.41.51 2.0
3 LIGHTNING 368 253 Sean Brooks   1167 53.33 3 0.45.53 3.0

R4 - Conv & Single Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 TOPPER 137 Spirit Anderson   1363 42.12 2 0.30.58 1.0
2 LIGHTNING 368 253 Sean Brooks   1167 37.02 2 0.31.44 2.0
3 LASER 213704 John Lyons   1099 36.14 2 0.32.58 3.0
4 LASER 211112 Tim Whitehead   1099 37.27 2 0.34.05 4.0

R5 - Conv & Single Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 LIGHTNING 368 253 Sean Brooks   1167 26.43 3 0.22.54 1.0
2 LASER 211112 Tim Whitehead   1099 26.47 2 0.36.33 2.0
3 LASER 213704 John Lyons   1099 27.07 2 0.37.01 3.0

R6 - Conv & Single Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 LIGHTNING 368 253 Sean Brooks   1167 55.01 2 0.47.09 1.0
2 LASER 211112 Tim Whitehead   1099 55.55 2 0.50.53 2.0

R7 - Conv & Single Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 213704 John Lyons   1099 40.26   0.36.47 1.0
2 LASER 211112 Tim Whitehead   1099 41.26   0.37.42 2.0
3 LIGHTNING 368 253 Sean Brooks   1167 46.03   0.39.28 3.0
4 LASER 67201 Annabel Davidson   1099 44.12   0.40.13 4.0
5 TOPPER 137 Spirit Anderson   1363 1.04.32   0.47.21 5.0
6 RS 100 8.4 480 Artur Dembinski   1004 49.07   0.48.55 6.0

R8 - Conv & Single Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 213704 John Lyons   1099 42.01   0.38.14 1.0
2 LIGHTNING 368 253 Sean Brooks   1167 49.17   0.42.14 2.0
3 TOPPER 137 Spirit Anderson   1363 58.19   0.42.47 3.0
4 LASER 211112 Tim Whitehead   1099 47.40   0.43.22 4.0
5 LASER 67201 Annabel Davidson   1099 56.41   0.51.35 5.0

R9 - Conv & Single Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 213704 John Lyons   1099 22.45   0.20.42 1.0
2 LASER 211112 Tim Whitehead   1099 23.20   0.21.14 2.0
3 TOPPER 137 Spirit Anderson   1363 29.31   0.21.39 3.0
4 LIGHTNING 368 253 Sean Brooks   1167 25.23   0.21.45 4.0
5 LASER 67201 Annabel Davidson   1099 25.26   0.23.09 5.0

R10 - Conv & Single Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 TOPPER 137 Spirit Anderson   1363 26.43 1 0.39.12 1.0
2 LASER 213704 John Lyons   1099 48.48 2 0.44.24 2.0
3 RS 100 8.4 480 Artur Dembinski   1004 47.36 2 0.47.25 3.0
4 LASER 211112 Tim Whitehead   1099 1.07.44 2 1.01.38 4.0

R11 - Conv & Single Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 TOPPER 137 Spirit Anderson   1363 41.45 1 0.30.38 1.0
2 LASER 213704 John Lyons   1099 35.17 1 0.32.06 2.0
3 LASER 211112 Tim Whitehead   1099 35.19 1 0.32.08 3.0
4 RS 100 8.4 480 Artur Dembinski   1004 DNF 1   9.0

R12 - Conv & Single Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 TOPPER 137 Spirit Anderson   1363 25.26 1 0.37.19 1.0
2 LASER 211112 Tim Whitehead   1099 46.47 2 0.42.34 2.0

R13 - Conv & Single Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R14 - Conv & Single Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R15 - Conv & Single Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R16 - Conv & Single Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER 213704 John Lyons   1099 1.00.20 2 0.54.54 1.0
2 LIGHTNING 368 253 Sean Brooks   1167 1.12.26 2 1.02.04 2.0
3 LASER RADIAL 20733 Jonathan Nichol   1145 DNF 2   9.0

R19 - Conv & Single Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 LIGHTNING 368 253 Sean Brooks   1167 31.00   0.26.34 1.0
2 LASER 213704 John Lyons   1099 36.49   0.33.30 2.0
3 LASER 67201 Annabel Davidson   1099 43.34   0.39.39 3.0

R20 - Conv & Single Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

ullswateryachtclub.org


Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com