Sunday Summer Series

Ullswater Yacht Club

Results are provisional as of 22:03 on September 10, 2019

Assymetric Fleet

Sailed: 12, Discards: 2, To count: 10, Rating system: PY, Entries: 22, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 R14 R15 R16 R17 R18 R19 R20 R21 Total Nett
1st RS 200 824 Richard Alderson Spirit 1046 11.0 12.0 11.0       (23.0 DNC) 4.0     1.0 (23.0 DNC)       8.0 23.0 RET 5.0 1.0 1.0   123.0 77.0
2nd VX ONE 202 Steve King J.Wanless, A.Noble 860 5.0 7.0 7.0       (23.0 DNC) (23.0 DNC)     23.0 DNC 23.0 DNC       3.0 3.0 2.0 6.0 4.0   129.0 83.0
3rd MUSTO SKIFF 481 Josh Moran   849 3.0 (23.0 DNF) 3.0       1.0 1.0     (23.0 DNC) 23.0 DNC       2.0 1.0 23.0 RET 23.0 DNC 23.0 DNC   149.0 103.0
4th VX ONE 180 John Robson Samantha Robson, James 860 4.0 3.0 4.0       2.0 3.0     (23.0 DNC) (23.0 DNC)       23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 3.0 23.0 DNS   157.0 111.0
5th VX ONE 189 David Clarke Rick Boyce, Pamela Brooks 860 (23.0 DNC) 4.0 8.0       (23.0 DNC) 23.0 DNC     3.0 1.0       23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 5.0 3.0   162.0 116.0
6th VX ONE 149 Keith Lockie Paul Adams 860 7.0 (23.0 dnc) (23.0 DNC)       23.0 DNC 23.0 DNC     23.0 DNC 23.0 DNC       4.0 4.0 3.0 4.0 5.0   165.0 119.0
7th MUSTO SKIFF 526 Jono Shelley   849 2.0 1.0 (23.0 DNC)       (23.0 DNC) 23.0 DNC     23.0 DNC 23.0 DNC       1.0 2.0 1.0 23.0 DNC 23.0 DNC   168.0 122.0
8th VX ONE 203 Tony Lewis R.Lewis, A.Cutting 860 6.0 5.0 5.0       (23.0 DNC) (23.0 DNC)     23.0 DNC 23.0 DNC       23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 2.0 2.0   181.0 135.0
9th 49er 343 Matty Lyons James Lyons 697 1.0 2.0 1.0       (23.0 DNC) (23.0 DNC)     23.0 DNC 23.0 DNC       23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC   211.0 165.0
10th RS 400 423 Chris Mulholland C Mulholland 942 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC       3.0 23.0 DNC     23.0 DNC 23.0 DNC       6.0 6.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC   222.0 176.0
11th VX ONE 181 John Hepworth Hugh Hepworth 860 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC       23.0 DNC 23.0 DNC     23.0 DNC 23.0 DNC       7.0 5.0 4.0 23.0 DNC 23.0 DNC   223.0 177.0
12th 2000 2658 Steve Potter Kathryn Hall 1112 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC       23.0 DNC 23.0 DNC     23.0 DNC 23.0 DNC       9.0 7.0 6.0 23.0 DNC 23.0 DNC   229.0 183.0
13th MUSTO SKIFF 432 Neil Robinson   849 12.0 10.0 (23.0 DNC)       (23.0 DNF) 2.0     23.0 DNC 23.0 DNC       23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC   231.0 185.0
14th RS 800 1241 Steve Brown Phil Baristow 799 9.0 11.0 10.0       (23.0 DNC) (23.0 DNC)     23.0 DNC 23.0 DNC       23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC   237.0 191.0
15th VX ONE 300 Dave Chandler   860 (23.0 DNC) 6.0 9.0       (23.0 DNC) 23.0 DNC     23.0 DNC 23.0 DNC       23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC   245.0 199.0
16th MUSTO SKIFF 432 Edmund Clarke   849 8.0 8.0 (23.0 DNF)       (23.0 DNC) 23.0 DNC     23.0 DNC 23.0 DNC       23.0 RET 23.0 DNC 23.0 RET 23.0 DNC 23.0 DNC   246.0 200.0
17th MUSTO SKIFF 448 Callum Findlay   849 10.0 9.0 (23.0 DNF)       (23.0 DNC) 23.0 DNC     23.0 DNC 23.0 DNC       23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC   249.0 203.0
18th VX ONE 267 Anne Noble Tom Giles 860 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC       23.0 DNC 23.0 DNC     2.0 23.0 DNC       23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC   255.0 209.0
19th MUSTO SKIFF 274 Ian Turnbull   849 (23.0 DNC) (23.0 dnc) 2.0       23.0 DNC 23.0 DNC     23.0 DNC 23.0 DNC       23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC   255.0 209.0
20th MUSTO SKIFF Blank!!!!! James Lyons   849 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 23.0 DNC       23.0 DNC 23.0 DNC     23.0 DNC 23.0 DNC       5.0 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC   258.0 212.0
21st MUSTO SKIFF 528 Graham Priestley   849 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 6.0       23.0 DNC 23.0 DNC     23.0 DNC 23.0 DNC       23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC   259.0 213.0
22nd RS 100 8.4       1004 (23.0 DNC) (23.0 DNC) 12.0       23.0 DNC 23.0 DNC     23.0 DNC 23.0 DNC       23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC 23.0 DNC   265.0 219.0

R1 - Assymetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 49er 343 Matty Lyons James Lyons 697 37:47 3 0:54:13 1.0
2 MUSTO SKIFF 526 Jono Shelley   849 46:05 3 0:54:17 2.0
3 MUSTO SKIFF 481 Josh Moran   849 47:13 3 0:55:37 3.0
4 VX ONE 180 John Robson Samantha Robson, James 860 50:47 3 0:59:03 4.0
5 VX ONE 202 Steve King J.Wanless, A.Noble 860 51:02 3 0:59:20 5.0
6 VX ONE 203 Tony Lewis R.Lewis, A.Cutting 860 51:29 3 0:59:52 6.0
7 VX ONE 149 Keith Lockie Paul Adams 860 52:03 3 1:00:31 7.0
8 MUSTO SKIFF 432 Edmund Clarke   849 35:42 2 1:03:04 8.0
9 RS 800 1241 Steve Brown Phil Baristow 799 52:31 3 1:05:44 9.0
10 MUSTO SKIFF 448 Callum Findlay   849 37:40 2 1:06:33 10.0
11 RS 200 824 Richard Alderson Spirit 1046 50:55 2 1:13:01 11.0
12 MUSTO SKIFF 432 Neil Robinson   849 44:26 2 1:18:30 12.0

R2 - Assymetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 MUSTO SKIFF 526 Jono Shelley   849 30:20 2 0:35:44 1.0
2 49er 343 Matty Lyons James Lyons 697 25:10 2 0:36:06 2.0
3 VX ONE 180 John Robson Samantha Robson, James 860 33:12 2 0:38:36 3.0
4 VX ONE 189 David Clarke Rick Boyce, Pamela Brooks 860 33:31 2 0:38:58 4.0
5 VX ONE 203 Tony Lewis R.Lewis, A.Cutting 860 34:17 2 0:39:52 5.0
6 VX ONE 300 Dave Chandler   860 34:27 2 0:40:03 6.0
7 VX ONE 202 Steve King J.Wanless, A.Noble 860 36:14 2 0:42:08 7.0
8 MUSTO SKIFF 432 Edmund Clarke   849 38:17 2 0:45:06 8.0
9 MUSTO SKIFF 448 Callum Findlay   849 38:51 2 0:45:46 9.0
10 MUSTO SKIFF 432 Neil Robinson   849 38:52 2 0:45:47 10.0
11 RS 800 1241 Steve Brown Phil Baristow 799 37:32 2 0:46:59 11.0
12 RS 200 824 Richard Alderson Spirit 1046 26:19 1 0:50:19 12.0
13 MUSTO SKIFF 481 Josh Moran   849 DNF 2   23.0

R3 - Assymetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 49er 343 Matty Lyons James Lyons 697 41:08 3 0:59:01 1.0
2 MUSTO SKIFF 274 Ian Turnbull   849 33:35 2 0:59:20 2.0
3 MUSTO SKIFF 481 Josh Moran   849 35:09 2 1:02:06 3.0
4 VX ONE 180 John Robson Samantha Robson, James 860 35:44 2 1:02:20 4.0
5 VX ONE 203 Tony Lewis R.Lewis, A.Cutting 860 36:32 2 1:03:43 5.0
6 MUSTO SKIFF 528 Graham Priestley   849 36:15 2 1:04:03 6.0
7 VX ONE 202 Steve King J.Wanless, A.Noble 860 36:48 2 1:04:11 7.0
8 VX ONE 189 David Clarke Rick Boyce, Pamela Brooks 860 38:19 2 1:06:50 8.0
9 VX ONE 300 Dave Chandler   860 38:29 2 1:07:07 9.0
10 RS 800 1241 Steve Brown Phil Baristow 799 37:22 2 1:10:09 10.0
11 RS 200 824 Richard Alderson Spirit 1046 50:29 2 1:12:24 11.0
12 RS 100 8.4       1004 52:13 2 1:18:01 12.0
13 MUSTO SKIFF 432 Edmund Clarke   849 DNF 2   23.0
13 MUSTO SKIFF 448 Callum Findlay   849 DNF 2   23.0

R4 - Assymetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R5 - Assymetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R6 - Assymetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R7 - Assymetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 MUSTO SKIFF 481 Josh Moran   849 45.16 2 0.53.19 1.0
2 VX ONE 180 John Robson Samantha Robson, James 860 1.00.34 2 1.10.26 2.0
3 RS 400 423 Chris Mulholland C Mulholland 942 1.07.35 2 1.11.45 3.0
4 MUSTO SKIFF 432 Neil Robinson   849 DNF     23.0

R8 - Assymetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 MUSTO SKIFF 481 Josh Moran   849 42.22 2 0.49.54 1.0
2 MUSTO SKIFF 432 Neil Robinson   849 49.33 2 0.58.22 2.0
3 VX ONE 180 John Robson Samantha Robson, James 860 51.17 2 0.59.38 3.0
4 RS 200 824 Richard Alderson Spirit 1046 33.40 1 1.04.22 4.0

R9 - Assymetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R11 - Assymetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 200 824 Richard Alderson Spirit 1046 57.21 3 0.54.50 1.0
2 VX ONE 267 Anne Noble Tom Giles 860 48.09 3 0.55.59 2.0
3 VX ONE 189 David Clarke Rick Boyce, Pamela Brooks 860 49.18 3 0.57.20 3.0

R12 - Assymetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 VX ONE 189 David Clarke Rick Boyce, Pamela Brooks 860 35.51 4 0.41.41 1.0

R13 - Assymetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R14 - Assymetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R15 - Assymetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Place Points

R16 - Assymetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 MUSTO SKIFF 526 Jono Shelley   849 1.02.45 2 1.13.55 1.0
2 MUSTO SKIFF 481 Josh Moran   849 1.03.07 2 1.14.21 2.0
3 VX ONE 202 Steve King J.Wanless, A.Noble 860 1.04.19 2 1.14.47 3.0
4 VX ONE 149 Keith Lockie Paul Adams 860 1.05.36 2 1.16.17 4.0
5 MUSTO SKIFF Blank!!!!! James Lyons   849 1.06.21 2 1.18.09 5.0
6 RS 400 423 Chris Mulholland C Mulholland 942 37.13 1 1.19.01 6.0
7 VX ONE 181 John Hepworth Hugh Hepworth 860 1.10.47 2 1.22.18 7.0
8 RS 200 824 Richard Alderson Spirit 1046 43.35 1 1.23.20 8.0
9 2000 2658 Steve Potter Kathryn Hall 1112 51.01 1 1.31.45 9.0
10 MUSTO SKIFF 432 Edmund Clarke   849 RET 2   23.0

R17 - Assymetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 MUSTO SKIFF 481 Josh Moran   849 1.00.21 2 1.11.05 1.0
2 MUSTO SKIFF 526 Jono Shelley   849 1.02.48 2 1.13.58 2.0
3 VX ONE 202 Steve King J.Wanless, A.Noble 860 1.04.39 2 1.15.10 3.0
4 VX ONE 149 Keith Lockie Paul Adams 860 1.05.39 2 1.16.20 4.0
5 VX ONE 181 John Hepworth Hugh Hepworth 860 1.07.50 2 1.18.53 5.0
6 RS 400 423 Chris Mulholland C Mulholland 942 39.08 1 1.23.05 6.0
7 2000 2658 Steve Potter Kathryn Hall 1112 48.05 1 1.26.29 7.0
8 RS 200 824 Richard Alderson Spirit 1046 RET     23.0

R18 - Assymetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 MUSTO SKIFF 526 Jono Shelley   849 48.23 3 0.56.59 1.0
2 VX ONE 202 Steve King J.Wanless, A.Noble 860 50.17 3 0.58.28 2.0
3 VX ONE 149 Keith Lockie Paul Adams 860 52.53 3 1.01.30 3.0
4 VX ONE 181 John Hepworth Hugh Hepworth 860 57.40 3 1.07.03 4.0
5 RS 200 824 Richard Alderson Spirit 1046 50.35 2 1.12.32 5.0
6 2000 2658 Steve Potter Kathryn Hall 1112 57.55 2 1.18.08 6.0
7 MUSTO SKIFF 481 Josh Moran   849 RET     23.0
7 MUSTO SKIFF 432 Edmund Clarke   849 RET     23.0

R19 - Assymetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 200 824 Richard Alderson Spirit 1046 48.55   0.46.46 1.0
2 VX ONE 203 Tony Lewis R.Lewis, A.Cutting 860 47.15   0.54.57 2.0
3 VX ONE 180 John Robson Samantha Robson, James 860 47.54   0.55.42 3.0
4 VX ONE 149 Keith Lockie Paul Adams 860 47.56   0.55.44 4.0
5 VX ONE 189 David Clarke Rick Boyce, Pamela Brooks 860 47.58   0.55.47 5.0
6 VX ONE 202 Steve King J.Wanless, A.Noble 860 48.24   0.56.17 6.0

R20 - Assymetric Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 200 824 Richard Alderson Spirit 1046 22.55   0.21.55 1.0
2 VX ONE 203 Tony Lewis R.Lewis, A.Cutting 860 20.37   0.23.58 2.0
3 VX ONE 189 David Clarke Rick Boyce, Pamela Brooks 860 21.34   0.25.05 3.0
4 VX ONE 202 Steve King J.Wanless, A.Noble 860 25.22   0.29.30 4.0
5 VX ONE 149 Keith Lockie Paul Adams 860 28.14   0.32.50 5.0
6 VX ONE 180 John Robson Samantha Robson, James 860 DNS     23.0

ullswateryachtclub.org


Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com