The Lord Birkett Memorial Trophy

Ullswater Yacht Club

Results are provisional as of 20:05 on July 7, 2019

Overall

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 231, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY R1 R2 Total Nett
1st   National 18 401 GRAY Peter Simon Forbes, Sam Jones Staunton Harold Sailing Club 936 1.0 1.0 2.0 2.0
2nd   Norfolk Punt 94 MURRAY Colin Oly Murray   886 3.0 3.0 6.0 6.0
3rd RS400 RS400 1283 PICKLES Chris Matt Sharman Bassenthwaite Sailing Club 942 4.0 4.0 8.0 8.0
4th RS400 RS400 1460 EXLEY Dave Nigel Hall Leigh And Lowton Sailing Club 942 2.0 7.0 9.0 9.0
5th RS400 RS400 1396 CATCHPOLE Richard Gary Coop Leigh And Lowton Sailing Club 942 6.0 5.0 11.0 11.0
6th RS400 RS400 1282 ESCRITT Keith Andrea Clough Yorkshire Dales Sailing Club 942 11.0 10.0 21.0 21.0
7th   Scorpion 2039 NEWTON Grahame Rachael Rhodes Staunton Harold Sailing Club 1036 20.0 2.0 22.0 22.0
8th RS400 RS400 1407 GLEDHILL Hamish Andy Dawson West Riding Sailing Club 942 10.0 14.0 24.0 24.0
9th RS200 RS200 934 MARSH Richard Richard Marsh LAUREN MARSH Hollingworth Lake Sailing Club 1046 18.0 8.0 26.0 26.0
10th VX One VX One 305 NOBLE Lester Mark Simpson Ullswater Yacht Club 860 8.0 19.0 27.0 27.0
11th VX One VX One 300 CHANDLER David Charles Chandler Ullswater Yacht Club 860 7.0 21.0 28.0 28.0
12th VX One VX One 189 CLARKE David Tom Neilson Ullswater Yacht Club 860 13.0 15.0 28.0 28.0
13th RS200 RS200 1068 SMITH Martin Barbara Smith Delph Sailing Club 1046 19.0 17.0 36.0 36.0
14th VX One VX One 203 LEWIS Tony Andrew Cutting Rhys Lewis Ullswater Yacht Club 860 15.0 22.0 37.0 37.0
15th RS200 RS200 1112 PEPPERDINE Nigel Diana Staunton Harold Sailing Club 1046 30.0 13.0 43.0 43.0
16th   Norfolk Punt (Traditional) 40 CLAYTON Simon Rachel Clayton Norfolk Punt Club 1003 21.0 26.0 47.0 47.0
17th   Enterprise 22451 GOODWIN Mike Ol Boocock Scammonden Water Sailing Club 1119 16.0 35.0 51.0 51.0
18th Albacore Albacore 8228 ARMSTRONG Judy Richard Paul Armstrong Scaling Dam Sailing Club 1038 31.0 20.0 51.0 51.0
19th VX One VX One 202 KING Steven James Wanless Ullswater Yacht Club 860 23.0 30.0 53.0 53.0
20th RS400 RS400 1454 HEISSIG Jon Nicky Griffin Llangorse 942 43.0 11.0 54.0 54.0
21st RS200 RS200 1651 DAWSON Robin Erin Dawson Bassenthwaite Sailing Club 1046 25.0 29.0 54.0 54.0
22nd   Merlin Rocket 3701 HUNT Steve Ruth Critchley Bassenthwaite Sailing Club 980 36.0 24.0 60.0 60.0
23rd Laser Laser 206890 HAMILTON Patrick   Burwain Sailing Club 1099 24.0 37.0 61.0 61.0
24th VX One VX One 179 STEAVENSON Tom Jack Davis Tynemouth Sailing CLub 860 14.0 51.0 65.0 65.0
25th Fireball Fireball 14940 BOOTH Georgia Zoe Meynell Scaling Dam Sailing Club 952 48.0 23.0 71.0 71.0
26th RS400 RS400 1351 GREEN Richard Bradley Green Yorkshire Dales Sailing Club 942 70.0 6.0 76.0 76.0
27th GP14 GP14 14023 MCGOVERN Adam Ellie Davies, Chris Robinson Hollingworth Lake Sailing Club 1130 35.0 44.0 79.0 79.0
28th   Streaker 1502 PRIESTLEY Phil   Yorkshire Dales Sailing Club 1128 39.0 45.0 84.0 84.0
29th RS400 RS400 1461 EXLEY Caroline ? Leigh And Lowton Sailing Club 942 59.0 28.0 87.0 87.0
30th   Supernova 660 JACKSON Derrick   Scammonden Water Sailing Club 1077 41.0 47.0 88.0 88.0
31st VX One VX One 149 LOCKEY Keith Paul Adams Emma Allsop Ullswater Yacht Club 860 32.0 61.0 93.0 93.0
32nd Flying Fifteen Flying Fifteen 3537 GILES Dave Sue Giles Ullswater Yacht Club 1015 27.0 67.0 94.0 94.0
33rd RS400 RS400 669 AINSWORTH Jacob Kayleigh Roberts South Shields Sailing Club 942 63.0 31.0 94.0 94.0
34th   Blaze 804 HEATON Tim   Yorkshire Dales Sailing Club 1027 34.0 62.0 96.0 96.0
35th RS400 RS400 1395 SNOWDON Peter Louise Carr Scaling Dam/Shoreham Sailing Club 942 73.0 25.0 98.0 98.0
36th   Norfolk Punt 98 REDINGTON Rupert Steve McKay Hickling Broad Sailing Club 908 65.0 33.0 98.0 98.0
37th RS400 RS400 603 LEONARD Alex Ben Murrell Bass SC / Yorkshire Dales SC 942 52.0 46.0 98.0 98.0
38th VX One VX One 180 ROBSON John Samantha Robson Ullswater Yacht Club 860 85.0 16.0 101.0 101.0
39th GP14 GP14 13300 PATON Doug Janey Paton Helensburgh Sailing Club 1130 53.0 52.0 105.0 105.0
40th   Tempest 1111 ROBINSON John Lindsay Whitehead Ullswater Yacht Club 942 56.0 50.0 106.0 106.0
41st RS200 RS200 1620 HAYWARD Lawrence Lynne Munro Staunton Harold Sailing Club 1046 66.0 41.0 107.0 107.0
42nd   Miracle 4040 GIBSON Neal Gemma Gibson Redoubt Sailing Club 1194 76.0 38.0 114.0 114.0
43rd VX One VX One 295 HULSE Tim Tim Emery Anto Dawson   860 106.0 9.0 115.0 115.0
44th   SOLO 5397 QUICK Joe   Coniston Sailing Club 1143 72.0 43.0 115.0 115.0
45th Cruiser Platu 25 9259 BENNETT Alan Team Offlimits Ben Sandover James Lawton Ant Parker Ste Cronshaw SMB 894 89.0 27.0 116.0 116.0
46th Flying Fifteen Flying Fifteen 3506 BARNES Christian Sykes, Denise Ullswater Yacht Club 1015 40.0 76.0 116.0 116.0
47th RS400 RS400 1073 ROGERS Jamie Neil McLaren   942 83.0 34.0 117.0 117.0
48th Laser Laser 195988 ASHWORTH Simon   Burwain Sailing Club 1099 100.0 18.0 118.0 118.0
49th   Scorpion 2026 MASSEY Chris Heather Marsh Hollingworth Lake Sailing Club 1036 58.0 60.0 118.0 118.0
50th VX One VX One 21 NOBLE Anne Tom Giles Ullswater Yacht Club 860 110.0 12.0 122.0 122.0
51st Albacore Albacore 8152 SMITH Philip Steve Carr West Kirby Sailing Club 1038 79.0 48.0 127.0 127.0
52nd Flying Fifteen Flying Fifteen 4061 WESTON Mark Andy Weatherspoon West Riding Sailing Club 1015 61.0 69.0 130.0 130.0
53rd RS400 RS400 1203 LIMEBEAR Johnny Abi Morgan West Riding Sailing Club 942 92.0 39.0 131.0 131.0
54th   RS100 8.4 110 PESTER Joe   Ullswater Yacht Club 1004 46.0 87.0 133.0 133.0
55th RS400 RS400 1112 ABBATT Jon Nicola Abbatt Ullswater Yacht Club 942 102.0 32.0 134.0 134.0
56th LN368 Lightning 368 433 BUTLER John   Sutton-in-Ashfield SC 1167 78.0 58.0 136.0 136.0
57th LN368 Lightning 368 413 HOLLIER Caroline   West Oxfordshire Sailing Club 1167 82.0 55.0 137.0 137.0
58th Fireball Fireball 14370 FASEY Daren Colin Davis Staunton Harold Sailing Club 952 49.0 89.0 138.0 138.0
59th RS200 RS200 824 ALDERSON Richard Spirit Alderson Ullswater Yacht Club 1046 55.0 85.0 140.0 140.0
60th   SB20 3015 MATHEWS Mike Mike Mathews Roger Bacon Sunderland Yacht Club 911 109.0 36.0 145.0 145.0
61st   Wayfarer 11282 O'DONNELL Nigel Belinda O'Donnell Swarkestone Sailing Club 1102 91.0 54.0 145.0 145.0
62nd GP14 GP14 13146 WARD Steve Mike Acaster Bartley Sailing Club 1130 84.0 64.0 148.0 148.0
63rd Flying Fifteen Flying Fifteen 3996 MOORE Michael Kayla Sheard Bassenthwaite Sailing Club 1015 69.0 80.0 149.0 149.0
64th Cruiser Hunter Europa 597 THOMSON David Neil Sayer Ullswater Yacht Club 1164 94.0 56.0 150.0 150.0
65th GP14 GP14 13447 PARTRIDGE Tom Jamie Partridge Burwain Sailing Club 1130 112.0 42.0 154.0 154.0
66th Laser Laser 200715 SMITH Christopher M   Scammonden Water Sailing Club 1099 96.0 59.0 155.0 155.0
67th GP14 GP14 13721 DEVEREUX Roger Tracey Pryce Clywedog Sailing Club 1130 105.0 53.0 158.0 158.0
68th VX One VX One 299 WILSON Michael Helen Wilson Vince Hayter Isle Of Man Yacht Club 860 115.0 49.0 164.0 164.0
69th   Norfolk Punt 92 ROE Richard Kate Dulieu Norfolk Punt Club 885 126.0 40.0 166.0 166.0
70th Albacore Albacore 8233 BANNER Mike Jason Upton Medina Yacht Club 1038 93.0 75.0 168.0 168.0
71st Albacore Albacore 6654 GIMSON Clive Paul McHenry Notts County Sailing Club 1038 99.0 77.0 176.0 176.0
72nd 2000 2000 21655 FORBES Terry Aileen Barnett Staunton Harold Sailing Club 1112 108.0 73.0 181.0 181.0
73rd 2000 2000 21570 HOWARTH Phil Lynda Howarth Coniston S C, /ECPSC 1112 116.0 72.0 188.0 188.0
74th   Solution 440 NIX Paul   Glossop Sailing Club 1089 125.0 66.0 191.0 191.0
75th 2000 2000 2205 THOMPSON Ian Andrew Bailey Ullswater Yacht Club 1112 132.0 63.0 195.0 195.0
76th GP14 GP14 13420 BURNS Les Alice Morris Hollingworth Lake Wac 1130 117.5 78.0 195.5 195.5
77th   Comet Trio MK1 410 WEATHERLEY Brian Alistair Parker Cotswold Sailing Club 1097 128.5 68.0 196.5 196.5
78th Cruiser Etap 21i 235 Egan Mike Kieth McDermott, Ullswater Yacht Club 1101 134.0 65.0 199.0 199.0
79th Laser Laser 204539 SLATER Mark   Coniston Sailing Club 1099 120.0 82.0 202.0 202.0
80th   Blaze 777 FLETCHER Steve   Scaling Dam Sailing Club 1027 114.0 88.0 202.0 202.0
81st Flying Fifteen Flying Fifteen 3946 MORAN Chris Martin Sykes Ullswater Yacht Club 1015 150.0 86.0 236.0 236.0
82nd RS400 RS400 1463 ROBERTSON Stewart Sarah Robertson Royal Forth Yacht Club 942 5.0 232.0 DNS 237.0 237.0
83rd Flying Fifteen Flying Fifteen 3906 MOUNTAIN Peter Peter Dilks Blackpool & Fleetwood Yacht Club 1015 156.0 84.0 240.0 240.0
84th RS400 RS400 937 BLAMEY Cameron Nathan Bradley Isle Of Man Yacht Club 942 149.0 91.0 240.0 240.0
85th   SB20 3057 OUTHWAITE John Dave Atkinson Billy Maughan Ullswater Yacht Club 911 9.0 232.0 OCS 241.0 241.0
86th   Osprey 1287 GAUGHAN Stephen Andrew Roberts Ullswater Yacht Club 928 143.0 98.0 241.0 241.0
87th RS400 RS400 874 GAY Jon Amanda Henderson Lochaber 942 12.0 232.0 OCS 244.0 244.0
88th RS400 RS400 754 COOKE Graham Mike Galespy Yorkshire Dales Sailing Club 942 148.0 97.0 245.0 245.0
89th VX One VX One 173 KNIGHT Tim Peter Bell Royal Lymington Yacht Club 860 17.0 232.0 OCS 249.0 249.0
90th Flying Fifteen Flying Fifteen 3883 ANDREWS David Andrew Davison Tees And Hartlepool Yacht Club 1015 157.0 93.0 250.0 250.0
91st Flying Fifteen Flying Fifteen 3628 TAYLOR Chris Phil Noak Ullswater Yacht Club 1015 158.0 94.0 252.0 252.0
92nd RS200 RS200 1033 WILLIAMS Gareth Jen Williams Leigh And Lowton Sailing Club 1046 22.0 232.0 DNS 254.0 254.0
93rd   Osprey 757 GOODALL Gavin Richard Oliver Charlie Tebbutt Ripon Sailing Club 928 161.0 96.0 257.0 257.0
94th VX One VX One 273 HAWKES Simon Paul Birbeck Wimbleball Sailing Club 860 26.0 232.0 DNS 258.0 258.0
95th   Phantom 1459 MORLEY Alister   Salcombe Yacht Club 1002 28.0 232.0 DNS 260.0 260.0
96th RS200 RS200 1559 PETERS Andrew Jill Peters Queen Mary Sailing Club 1046 29.0 232.0 DNS 261.0 261.0
97th RS200 RS200 1 COATES Alistair Thomas Coates Leigh And Lowton Sailing Club 1046 33.0 232.0 DNS 265.0 265.0
98th   K1 17 HARGREAVES James   Burwain Sailing Club 1070 37.0 232.0 DNS 269.0 269.0
99th RS400 RS400 8 FLETCHER Wayne Martin Cooper RYA 942 38.0 232.0 RET 270.0 270.0
100th   RS500 1040 SAUL Mike Oliver Kent Yorkshire Dales Sailing Club 963 42.0 232.0 DNS 274.0 274.0
101st RS200 RS200 1551 MCKEAND Louise Cathy Partington Leigh And Lowton Sailing Club 1046 44.0 232.0 DNS 276.0 276.0
102nd RS400 RS400 1437 THORNTON Barrie Nick Hunt Scaling Dam Sailing Club 942 45.0 232.0 RET 277.0 277.0
103rd RS200 RS200 925 BROTHERTON Karen Lisa Woods Glossop Sailing Club 1046 47.0 232.0 DNF 279.0 279.0
104th RS400 RS400 973 GEBHARD David Mrs Jackie Gebhard Tynemouth Sailing CLub 942 50.0 232.0 DNS 282.0 282.0
105th   K1 46 HOWSON Glynn   Burwain Sailing Club 1070 51.0 232.0 DNS 283.0 283.0
106th   RS100 8.4 360 TODD Andrew   Chester Sailing Club / Bala Sailing Cl 1004 54.0 232.0 RET 286.0 286.0
107th Cruiser Hunter Europa 816 HARLE Thomas John Wales Ullswater Yacht Club 1164 232.0 DNF 57.0 289.0 289.0
108th   OK 2179 WOODS Tony   Coniston Sailing Club 1104 57.0 232.0 DNS 289.0 289.0
109th RS400 RS400 956 GEBHARD Joric B Richardson Tynemouth Sailing CLub 942 60.0 232.0 DNS 292.0 292.0
110th   K1 96 NORCLIFFE Peter   Burwain Sailing Club 1070 62.0 232.0 DNF 294.0 294.0
111th   470 844 JARMAN Sarah Nick Devereux Budworth SC / Rlym YC 973 64.0 232.0 DNS 296.0 296.0
112th RS400 RS400 1423 CHILD Jeremy Paul Cornish Scammonden Water Sailing Club 942 67.0 232.0 DNS 299.0 299.0
113th RS200 RS200 538 WHITEHEAD James Thomas Whitehead Filey Sailing Club 1046 68.0 232.0 RET 300.0 300.0
114th   Laser 3000 3601 WHITEHEAD Tim Whitehead Ewan Ullswater Yacht Club 1085 232.0 DNF 70.0 302.0 302.0
115th Laser Laser 166583 PITKETHLY John   Tynemouth Sailing CLub 1099 232.0 OCS 71.0 303.0 303.0
116th Fireball Fireball 15132 MCDONALD Keith Andy Brittain Small Heath Yacht Club 952 71.0 232.0 DNS 303.0 303.0
117th 2000 2000 2272 MACGREGOR James Jenny Macgregor Bassenthwaite Sailing Club 1112 232.0 RET 74.0 306.0 306.0
118th RS200 RS200 1535 MOORE David Joe Watkins Swarkestone Sailing Club 1046 74.0 232.0 DNS 306.0 306.0
119th   Osprey 1356 HAWKES Ben Anne Saul Castle Cove Sailing Club 928 75.0 232.0 DNS 307.0 307.0
120th RS400 RS400 1210 KNOTT Martin Jon Schofield Ribble 942 77.0 232.0 DNS 309.0 309.0
121st 2000 2000 21629 SYKES Steve Adrian Veitch Glenridding Sailing Centre 1112 232.0 DNF 79.0 311.0 311.0
122nd   RS Aero 7 1062 PHILLIPS Dan   Ripon Sailing Club 1065 80.0 232.0 DNS 312.0 312.0
123rd   Laser Stratos 235 HIGGINS Ian Gary Higgins Denholme Sailing Club 1100 232.0 DNF 81.0 313.0 313.0
124th   Enterprise 18081 BYERS Keith Sue Byers Morecambe Sailing Club 1119 81.0 232.0 DNS 313.0 313.0
125th Cruiser Beneteau First 211 217 BRAIN John Jonathon Brain Glenridding Sailing Centre 1105 232.0 DNS 83.0 315.0 315.0
126th RS400 RS400 725 RIBY Jason Laura Ball South Shields Sailing Club 942 86.0 232.0 DNS 318.0 318.0
127th RS400 RS400 1024 KINDON Nick Paul Munro Staunton Harold Sailing Club 942 87.0 232.0 DNS 319.0 319.0
128th LN368 Lightning 368 417 GALLAGHER Jason   Denholme Sailing Club 1167 88.0 232.0 DNS 320.0 320.0
129th Laser Laser 139439 SCHWARZLOSE Cathleen   Tynemouth Sailing CLub 1099 232.0 DNF 90.0 322.0 322.0
130th RS400 RS400 750 BARGH Daniel Ian Turrel Scammonden Water Sailing Club 942 90.0 232.0 DNF 322.0 322.0
131st RS400 RS400 534 MCCORMACK Neil Heather McCormack Scaling Dam Sailing Club 942 232.0 RET 92.0 324.0 324.0
132nd   ToY 35 HAMPSHIRE Timothy   Ripon Sailing Club 1025 232.0 DNF 95.0 327.0 327.0
133rd Albacore Albacore 8255 THOMPSON Matthew Heather Thompson TCSC 1038 95.0 232.0 DNS 327.0 327.0
134th GP14 GP14 13224 DEWHURST Peter Dewhurst - Peter. Lee Tennant Burwain Sailing Club 1130 97.0 232.0 DNS 329.0 329.0
135th RS200 RS200 285 NICHOLLS Ian Gareth Owen Largs Sailing Club 1046 98.0 232.0 RET 330.0 330.0
136th 2000 2000 2406 HAY Will Joanne Rose   1112 232.0 DNF 99.0 331.0 331.0
137th   Laser Vago XD 165 DOBSON Archie Dan Podmore Glenridding Sailing Club 1071 232.0 DNF 100.0 332.0 332.0
138th RS400 RS400 1447 WILLARS Jon Jon Willars Welton Sailing Club 942 101.0 232.0 DNS 333.0 333.0
139th GP14 GP14 14201 DEVEREUX Ellie Malcolm Bird   1130 103.0 232.0 DNS 335.0 335.0
140th   Blaze 844 TAYLOR Andrew   Blackpool & Fleetwood Yacht Club 1027 104.0 232.0 DNS 336.0 336.0
141st Fireball Fireball 14845 CAUSH Keith Jo Pearse Scaling Dam Sailing Club 952 107.0 232.0 DNS 339.0 339.0
142nd RS400 RS400 1016 TOWER Richard Paul Hickman Carsington Sailing Club 942 111.0 232.0 DNS 343.0 343.0
143rd Laser Laser 168977 RICE-BIRCHALL Willy   Coniston Sailing Club 1099 113.0 232.0 DNS 345.0 345.0
144th   Int 14 1552 LYONS Matty James Lyons Ullswater Yacht Club 758 117.5 232.0 DNS 349.5 349.5
145th Musto Skiff Musto Skiff 481 MORAN Josh   Ullswater Yacht Club 849 119.0 232.0 DNS 351.0 351.0
146th   RS K6 112 KNAPGATE Ceri Murray Leiper Thomas Rothwell Carsington Sailing Club 913 121.0 232.0 DNS 353.0 353.0
147th RS200 RS200 450 RIMMER Alastair Izzie Hunter Southport / Bassenthwaite SC 1046 122.0 232.0 DNS 354.0 354.0
148th RS400 RS400 1131 CASWELL Erica Ian Caswell Yorkshire Dales Sailing Club 942 123.0 232.0 DNS 355.0 355.0
149th Albacore Albacore 8130 WITT Howard David Young South Cerney Sailing Club 1038 124.0 232.0 DNS 356.0 356.0
150th Musto Skiff Musto Skiff 334 ESCRITT Ian   Yorkshire Dales Sailing Club 849 127.0 232.0 DNS 359.0 359.0
151st RS400 RS400 1133 MULLIGAN Lester Jez Ince Yorkshire Dales Sailing Club 942 128.5 232.0 DNS 360.5 360.5
152nd   RS500 640 BARRACLOUGH John James/Barraclough Shropshire Sailing Club 963 130.0 232.0 DNS 362.0 362.0
153rd   Merlin Rocket 3695 SLACK Pete Amy Hazlehurst Blithfield 980 131.0 232.0 DNS 363.0 363.0
154th Musto Skiff Musto Skiff 528 TURNBULL Ian   Sunderland Yacht Club 849 133.0 232.0 DNS 365.0 365.0
155th Musto Skiff Musto Skiff 526 PRIESTLEY Graham   Ullswater Yacht Club 849 135.0 232.0 DNS 367.0 367.0
156th   SB20 3312 KNEALE Mike Kath Simpson, Lewis Kneale Chester Sailing Club / Bala Sailing Cl 911 136.0 232.0 DNS 368.0 368.0
157th   29er 322 RAWLINSON Olivia Colin Rawlinson Roa Island 907 137.0 232.0 DNS 369.0 369.0
158th RS200 RS200 1162 COGGRAVE Russ Lucy Mallory Staunton Harold Sailing Club 1046 138.0 232.0 DNS 370.0 370.0
159th Fireball Fireball 15127 BADHAM Pete Richard Botting Draycote Water 952 139.0 232.0 DNS 371.0 371.0
160th Flying Fifteen Flying Fifteen 3463 THORNLEY John Megan Thornley Ullswater Yacht Club 1015 140.0 232.0 DNS 372.0 372.0
161st RS400 RS400 1069 MULHOLLAND Chris Catherine Mulholland Ullswater Yacht Club 942 141.0 232.0 DNS 373.0 373.0
162nd   Devoti D-One 420 SPARKES David   Loch Lomond Sailing Club 948 142.0 232.0 DNS 374.0 374.0
163rd   505 8881 RABBITTS Neil Collette Emery Burton Sailing Club 903 144.0 232.0 DNS 376.0 376.0
164th Flying Fifteen Flying Fifteen 3685 LEE Stephen Matthew Lee Loch Lomond Sailing Club 1015 145.0 232.0 DNS 377.0 377.0
165th   Phantom 1171 DREW Tim   Filey Sailing Club 1002 146.0 232.0 DNF 378.0 378.0
166th   Phantom 1311 HARBUT Nathan   Glossop Sailing Club 1002 147.0 232.0 DNS 379.0 379.0
167th RS400 RS400 1248 DYER Peter Rowena Garner Yorkshire Dales Sailing Club 942 151.0 232.0 DNS 383.0 383.0
168th RS200 RS200 1076 DAWSON Ethan James Abbatt Bassenthwaite SC / Ullswater YC 1046 152.0 232.0 DNS 384.0 384.0
169th Musto Skiff Musto Skiff 530 BOATMAN Danny   Sunderland Yacht Club 849 153.0 232.0 DNS 385.0 385.0
170th   SB20 3095 HEWITTSON Peter Rurh Brammer Blackpool & Fleetwood Yacht Club 911 154.0 232.0 DNS 386.0 386.0
171st Cruiser J24 4254 TINN Terry Pierre Labat, Barry Porter, Robert Porter Ullswater Yacht Club 935 155.0 232.0 DNS 387.0 387.0
172nd Fireball Fireball 15035 JONES Stephen Peter Jones Blackpool & Fleetwood Yacht Club 952 159.0 232.0 DNS 391.0 391.0
173rd RS400 RS400 1041 BARNES Henry Grahame Smith Staunton Harold Sailing Club 942 160.0 232.0 DNS 392.0 392.0
174th   4000 4329 HAYHURST Charles Robert Smith Royal Windermere Yacht Club 917 162.0 232.0 DNS 394.0 394.0
175th   RS800 846 HYLAND Eden Joshua Hyland Chasewater Sailing Club 799 163.0 232.0 DNS 395.0 395.0
176th   RS800 974 BAXTER Dave Louise Davison Yorkshire Dales Sailing Club 799 164.0 232.0 DNS 396.0 396.0
177th Musto Skiff Musto Skiff 238 SMITH David   Yorkshire Dales Sailing Club 849 232.0 RET 232.0 DNS 464.0 464.0
177th   29er 1288 LOWING Ethan Edward Green Staunton Harold Sailing Club 907 232.0 DNF 232.0 DNS 464.0 464.0
177th Flying Fifteen Flying Fifteen 3517 ROBINSON Craig ? Ullswater Yacht Club 1015 232.0 RET 232.0 DNS 464.0 464.0
177th Laser Laser 1 METCALFE Martin   Killington Sailing Assn 1099 232.0 DNF 232.0 DNS 464.0 464.0
177th   Laser Radial 152658 BRINING Phil   Scaling Dam Sailing Club 1145 232.0 DNF 232.0 DNF 464.0 464.0
177th   Laser 4.7 183312 BRINING Ann   Scaling Dam Sailing Club 1207 232.0 DNF 232.0 DNF 464.0 464.0
177th RS400 RS400 1428 FLETCHER Wayne Martin Cooper Scaling Dam Sailing Club 942 232.0 DNS 232.0 DNS 464.0 464.0
177th Albacore Albacore 8187 HARTLEY Mike ?   1038 232.0 DNS 232.0 DNS 464.0 464.0
177th Cruiser Dufour 1800 365 SHAW Paul Paul Shaw Paul Longfellow Kevin tyson Ullswater Yacht Club 1106 232.0 DNF 232.0 DNS 464.0 464.0
177th RS400 RS400 536 DEXTER Mark Claire Dexter Carsington Sailing Club 942 232.0 RET 232.0 DNS 464.0 464.0
177th Cruiser Jeanneau Sunfast 20 8775 LAYCOCK Jo Philip Laycock Ullswater Yacht Club 1065 232.0 DNS 232.0 DNS 464.0 464.0
177th Cruiser Hunter Europa 593 HARDING Samantha Richard/ Sealby Ullswater Yacht Club 1164 232.0 DNF 232.0 DNS 464.0 464.0
177th Cruiser Etap 21i 266 WILSON-SMITH Mike Elaine Wilson-Smith Ullswater Yacht Club 1101 232.0 DNF 232.0 DNS 464.0 464.0
177th VX One VX One 274 COOK Ray Jon Miller, Jamie Shepherd Royal Northumberland Yacht Club 860 232.0 DNF 232.0 DNS 464.0 464.0
177th Cruiser Sonata 8110 HARDING Susan Fiona Gibson Ullswater Yacht Club 1060 232.0 DNF 232.0 DNS 464.0 464.0
177th GP14 GP14 13791 O'NEILL Jeff Paula Breen Ullswater Yacht Club 1130 232.0 RET 232.0 DNS 464.0 464.0
177th   RS100 8.4 140 RICHARDSON Robert   Royal Windermere Yacht Club 1004 232.0 DNS 232.0 DNS 464.0 464.0
177th Cruiser Benateau First 18 933 GREGORY Darren Craig Woodhouse Carsington Sailing Club 1061 232.0 DNF 232.0 DNS 464.0 464.0
177th Laser Laser 180659 MALLORY Jonathan   Filey Sailing Club 1099 232.0 DNF 232.0 DNS 464.0 464.0
177th 2000 2000 22021 WILSON Paul Molly Wilson Filey Sailing Club 1112 232.0 RET 232.0 DNS 464.0 464.0
177th GP14 GP14 13514 LAMLE Gerard Hugh Lamle Burwain Sailing Club 1130 232.0 DNF 232.0 DNS 464.0 464.0
177th   RS K6 154 BLAMEY Kieron Kieron Blamey Freya Blamey Rebecca Blamey Isle Of Man Yacht Club 913 232.0 DNS 232.0 DNS 464.0 464.0
177th Cruiser Jeanneau Tonic 0 KING Paul Amie King Alan Bishop Marcus Shaw Ullswater Yacht Club 1182 232.0 RET 232.0 DNS 464.0 464.0
177th 2000 2000 2849 BRAMMER Martin Thomas Brammer Glenridding Sailing Centre 1112 232.0 DNF 232.0 DNS 464.0 464.0
177th 2000 2000 2233 BRETT Charles Lee Boatman Ullswater Yacht Club 1112 232.0 DNF 232.0 DNS 464.0 464.0
177th   Devoti D-One 122 JUDD Ian   South Shields Sailing Club 948 232.0 DNS 232.0 DNS 464.0 464.0
177th Musto Skiff Musto Skiff 448 FINDLAY Callum   Ullswater Yacht Club 849 232.0 RET 232.0 DNS 464.0 464.0
177th   LARK 2487 ROBINSON Kevin Gill Robinson Swarkestone Sailing Club 1073 232.0 DNF 232.0 DNS 464.0 464.0
177th RS200 RS200 1256 DIN Jacob Rana Din Hollingworth Lake Sailing Club 1046 232.0 DNF 232.0 DNS 464.0 464.0
177th 2000 2000 21771 PLATT Mandy Carol Milner Filey Sailing Club 1112 232.0 DNF 232.0 DNS 464.0 464.0
177th   Enterprise 22893 YOUNG Jim Jeanette Davies Shotwick Sailing Club 1119 232.0 OCS 232.0 DNS 464.0 464.0
177th   Flying Fifteen Classic 3418 ANDERS Simon Paul Hanley Ullswater Yacht Club 1043 232.0 DNF 232.0 DNS 464.0 464.0
177th Cruiser Beneteau First 211 336 STANLEY Robin Marion Marshall Ullswater Yacht Club 1105 232.0 DNF 232.0 DNS 464.0 464.0
177th   Hadron H2 134 ROUND Michael   South Cerney Sailing Club 1034 232.0 DNS 232.0 DNS 464.0 464.0
177th 2000 2000 2658 POTTER Stephen Kathryn Potter Ullswater Yacht Club 1112 232.0 DNF 232.0 DNS 464.0 464.0
177th Laser Laser 216004 SENIOR Neville   Scammonden Water Sailing Club 1099 232.0 DNF 232.0 DNS 464.0 464.0
177th 2000 2000 21075 SMITH Nathan Barnett Richard Staunton Harold Sailing Club 1112 232.0 DNF 232.0 DNS 464.0 464.0
177th Flying Fifteen Flying Fifteen 3623 CORRY Angus Mike Hunter Bassenthwaite Sailing Club 1015 232.0 DNS 232.0 DNS 464.0 464.0
177th   Flying Dutchman 22 RICHARDSON David Harry Wilmot Scaling Dam Sailing Club 879 232.0 DNF 232.0 DNS 464.0 464.0
177th RS400 RS400 730 GRAHAM Eilish James Moore Bassenthwaite Sailing Club 942 232.0 RET 232.0 DNS 464.0 464.0
177th   Blaze 601 OSLER Matt   Yorkshire Dales Sailing Club 1027 232.0 DNS 232.0 DNS 464.0 464.0
177th LN368 Lightning 368 117 COOPER Jeremy   Shotwick Sailing Club 1167 232.0 OCS 232.0 DNS 464.0 464.0
177th   Int Moth 4036 MYERSCOUGH Paul     600 232.0 DNS 232.0 DNS 464.0 464.0
177th   Hadron H2 118 LYALL Tony   RYA 1034 232.0 DNF 232.0 DNS 464.0 464.0
177th RS400 RS400 1123 WHITEHEAD Carl Ben Whitehead Filey Sailing Club 942 232.0 RET 232.0 DNS 464.0 464.0
177th LN368 Lightning 368 402 HODGSON Stephen   Denholme Sailing Club 1167 232.0 DNF 232.0 DNS 464.0 464.0
177th   RS100 8.4 480 DEMBINSKI Artur   Ullswater Yacht Club 1004 232.0 DNF 232.0 DNS 464.0 464.0
177th   Streaker 1902 ABELA Christopher   West Oxfordshire Sailing Club 1128 232.0 RET 232.0 DNS 464.0 464.0
177th   Flying Fifteen Classic 3414 ROBERTS Simon Simon Thomas Derwent Reservoir SC 1043 232.0 DNF 232.0 DNS 464.0 464.0
177th LN368 Lightning 368 409 BRATLEY Lee   Carsington Sailing Club 1167 232.0 DNF 232.0 DNS 464.0 464.0
177th LN368 Lightning 368 407 WESTLEY Bryan   Aldridge Sailing Club 1167 232.0 DNF 232.0 DNS 464.0 464.0
177th GP14 GP14 13772 TAYLOR Tom Nick Taylor Aldridge Sailing Club 1130 232.0 DNF 232.0 DNS 464.0 464.0
177th Musto Skiff Musto Skiff 432 ROBINSON Neil   Ullswater Yacht Club 849 232.0 RET 232.0 DNS 464.0 464.0
177th   RS Feva XL 89 RAWLINSON Max James Armstrong Roa Island 1240 232.0 DNF 232.0 DNS 464.0 464.0
177th   Yachting World Day Boat 662 CROSS Nic . Eddie Abbott. Shearwater Sailing Club 1200 232.0 DNF 232.0 DNS 464.0 464.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Elapsed Corrected Points
1   National 18 401 GRAY Peter Simon Forbes, Sam Jones Staunton Harold Sailing Club 936 3.36.22 3.51.10 1.0
2 RS400 RS400 1460 EXLEY Dave Nigel Hall Leigh And Lowton Sailing Club 942 3.40.36 3.54.11 2.0
3   Norfolk Punt 94 MURRAY Colin Oly Murray   886 3.30.05 3.57.07 3.0
4 RS400 RS400 1283 PICKLES Chris Matt Sharman Bassenthwaite Sailing Club 942 3.44.17 3.58.06 4.0
5 RS400 RS400 1463 ROBERTSON Stewart Sarah Robertson Royal Forth Yacht Club 942 3.44.32 3.58.21 5.0
6 RS400 RS400 1396 CATCHPOLE Richard Gary Coop Leigh And Lowton Sailing Club 942 3.45.43 3.59.37 6.0
7 VX One VX One 300 CHANDLER David Charles Chandler Ullswater Yacht Club 860 3.29.48 4.03.57 7.0
8 VX One VX One 305 NOBLE Lester Mark Simpson Ullswater Yacht Club 860 3.32.15 4.06.48 8.0
9   SB20 3057 OUTHWAITE John Dave Atkinson Billy Maughan Ullswater Yacht Club 911 3.46.34 4.08.42 9.0
10 RS400 RS400 1407 GLEDHILL Hamish Andy Dawson West Riding Sailing Club 942 3.55.14 4.09.43 10.0
11 RS400 RS400 1282 ESCRITT Keith Andrea Clough Yorkshire Dales Sailing Club 942 3.59.33 4.14.18 11.0
12 RS400 RS400 874 GAY Jon Amanda Henderson Lochaber 942 4.00.18 4.15.06 12.0
13 VX One VX One 189 CLARKE David Tom Neilson Ullswater Yacht Club 860 3.41.27 4.17.30 13.0
14 VX One VX One 179 STEAVENSON Tom Jack Davis Tynemouth Sailing CLub 860 3.43.45 4.20.10 14.0
15 VX One VX One 203 LEWIS Tony Andrew Cutting Rhys Lewis Ullswater Yacht Club 860 3.43.52 4.20.19 15.0
16   Enterprise 22451 GOODWIN Mike Ol Boocock Scammonden Water Sailing Club 1119 4.53.14 4.22.03 16.0
17 VX One VX One 173 KNIGHT Tim Peter Bell Royal Lymington Yacht Club 860 3.46.07 4.22.56 17.0
18 RS200 RS200 934 MARSH Richard Richard Marsh LAUREN MARSH Hollingworth Lake Sailing Club 1046 4.35.41 4.23.34 18.0
19 RS200 RS200 1068 SMITH Martin Barbara Smith Delph Sailing Club 1046 4.36.08 4.23.59 19.0
20   Scorpion 2039 NEWTON Grahame Rachael Rhodes Staunton Harold Sailing Club 1036 4.34.26 4.24.54 20.0
21   Norfolk Punt (Traditional) 40 CLAYTON Simon Rachel Clayton Norfolk Punt Club 1003 4.25.45 4.24.57 21.0
22 RS200 RS200 1033 WILLIAMS Gareth Jen Williams Leigh And Lowton Sailing Club 1046 4.37.24 4.25.12 22.0
23 VX One VX One 202 KING Steven James Wanless Ullswater Yacht Club 860 3.48.37 4.25.50 23.0
24 Laser Laser 206890 HAMILTON Patrick   Burwain Sailing Club 1099 4.52.23 4.26.03 24.0
25 RS200 RS200 1651 DAWSON Robin Erin Dawson Bassenthwaite Sailing Club 1046 4.39.14 4.26.57 25.0
26 VX One VX One 273 HAWKES Simon Paul Birbeck Wimbleball Sailing Club 860 3.53.04 4.31.00 26.0
27 Flying Fifteen Flying Fifteen 3537 GILES Dave Sue Giles Ullswater Yacht Club 1015 4.37.21 4.33.15 27.0
28   Phantom 1459 MORLEY Alister   Salcombe Yacht Club 1002 4.34.01 4.33.28 28.0
29 RS200 RS200 1559 PETERS Andrew Jill Peters Queen Mary Sailing Club 1046 4.46.14 4.33.39 29.0
30 RS200 RS200 1112 PEPPERDINE Nigel Diana Staunton Harold Sailing Club 1046 4.47.53 4.35.13 30.0
31 Albacore Albacore 8228 ARMSTRONG Judy Richard Paul Armstrong Scaling Dam Sailing Club 1038 4.45.47 4.35.19 31.0
32 VX One VX One 149 LOCKEY Keith Paul Adams Emma Allsop Ullswater Yacht Club 860 3.59.00 4.37.54 32.0
33 RS200 RS200 1 COATES Alistair Thomas Coates Leigh And Lowton Sailing Club 1046 4.50.42 4.37.55 33.0
34   Blaze 804 HEATON Tim   Yorkshire Dales Sailing Club 1027 4.46.23 4.38.51 34.0
35 GP14 GP14 14023 MCGOVERN Adam Ellie Davies, Chris Robinson Hollingworth Lake Sailing Club 1130 5.15.07 4.38.52 35.0
36   Merlin Rocket 3701 HUNT Steve Ruth Critchley Bassenthwaite Sailing Club 980 4.34.19 4.39.55 36.0
37   K1 17 HARGREAVES James   Burwain Sailing Club 1070 5.01.24 4.41.41 37.0
38 RS400 RS400 8 FLETCHER Wayne Martin Cooper RYA 942 4.25.29 4.41.50 38.0
39   Streaker 1502 PRIESTLEY Phil   Yorkshire Dales Sailing Club 1128 5.18.37 4.42.28 39.0
40 Flying Fifteen Flying Fifteen 3506 BARNES Christian Sykes, Denise Ullswater Yacht Club 1015 4.46.51 4.42.37 40.0
41   Supernova 660 JACKSON Derrick   Scammonden Water Sailing Club 1077 5.04.30 4.42.44 41.0
42   RS500 1040 SAUL Mike Oliver Kent Yorkshire Dales Sailing Club 963 4.33.00 4.43.29 42.0
43 RS400 RS400 1454 HEISSIG Jon Nicky Griffin Llangorse 942 4.27.49 4.44.18 43.0
44 RS200 RS200 1551 MCKEAND Louise Cathy Partington Leigh And Lowton Sailing Club 1046 4.58.21 4.45.14 44.0
45 RS400 RS400 1437 THORNTON Barrie Nick Hunt Scaling Dam Sailing Club 942 4.29.15 4.45.50 45.0
46   RS100 8.4 110 PESTER Joe   Ullswater Yacht Club 1004 4.47.18 4.46.09 46.0
47 RS200 RS200 925 BROTHERTON Karen Lisa Woods Glossop Sailing Club 1046 5.00.55 4.47.41 47.0
48 Fireball Fireball 14940 BOOTH Georgia Zoe Meynell Scaling Dam Sailing Club 952 4.34.55 4.48.47 48.0
49 Fireball Fireball 14370 FASEY Daren Colin Davis Staunton Harold Sailing Club 952 4.35.12 4.49.05 49.0
50 RS400 RS400 973 GEBHARD David Mrs Jackie Gebhard Tynemouth Sailing CLub 942 4.33.26 4.50.16 50.0
51   K1 46 HOWSON Glynn   Burwain Sailing Club 1070 5.11.09 4.50.48 51.0
52 RS400 RS400 603 LEONARD Alex Ben Murrell Bass SC / Yorkshire Dales SC 942 4.34.04 4.50.56 52.0
53 GP14 GP14 13300 PATON Doug Janey Paton Helensburgh Sailing Club 1130 5.29.50 4.51.53 53.0
54   RS100 8.4 360 TODD Andrew   Chester Sailing Club / Bala Sailing Cl 1004 4.53.26 4.52.16 54.0
55 RS200 RS200 824 ALDERSON Richard Spirit Alderson Ullswater Yacht Club 1046 5.05.53 4.52.26 55.0
56   Tempest 1111 ROBINSON John Lindsay Whitehead Ullswater Yacht Club 942 4.35.58 4.52.57 56.0
57   OK 2179 WOODS Tony   Coniston Sailing Club 1104 5.24.40 4.54.05 57.0
58   Scorpion 2026 MASSEY Chris Heather Marsh Hollingworth Lake Sailing Club 1036 5.04.41 4.54.06 58.0
59 RS400 RS400 1461 EXLEY Caroline ? Leigh And Lowton Sailing Club 942 4.37.35 4.54.40 59.0
60 RS400 RS400 956 GEBHARD Joric B Richardson Tynemouth Sailing CLub 942 4.38.12 4.55.20 60.0
61 Flying Fifteen Flying Fifteen 4061 WESTON Mark Andy Weatherspoon West Riding Sailing Club 1015 4.59.56 4.55.30 61.0
62   K1 96 NORCLIFFE Peter   Burwain Sailing Club 1070 5.16.24 4.55.42 62.0
63 RS400 RS400 669 AINSWORTH Jacob Kayleigh Roberts South Shields Sailing Club 942 4.38.46 4.55.56 63.0
64   470 844 JARMAN Sarah Nick Devereux Budworth SC / Rlym YC 973 4.48.16 4.56.16 64.0
65   Norfolk Punt 98 REDINGTON Rupert Steve McKay Hickling Broad Sailing Club 908 4.29.14 4.56.31 65.0
66 RS200 RS200 1620 HAYWARD Lawrence Lynne Munro Staunton Harold Sailing Club 1046 5.10.11 4.56.33 66.0
67 RS400 RS400 1423 CHILD Jeremy Paul Cornish Scammonden Water Sailing Club 942 4.39.47 4.57.01 67.0
68 RS200 RS200 538 WHITEHEAD James Thomas Whitehead Filey Sailing Club 1046 5.11.00 4.57.19 68.0
69 Flying Fifteen Flying Fifteen 3996 MOORE Michael Kayla Sheard Bassenthwaite Sailing Club 1015 5.02.58 4.58.29 69.0
70 RS400 RS400 1351 GREEN Richard Bradley Green Yorkshire Dales Sailing Club 942 4.41.15 4.58.34 70.0
71 Fireball Fireball 15132 MCDONALD Keith Andy Brittain Small Heath Yacht Club 952 4.44.16 4.58.36 71.0
72   SOLO 5397 QUICK Joe   Coniston Sailing Club 1143 5.41.28 4.58.45 72.0
73 RS400 RS400 1395 SNOWDON Peter Louise Carr Scaling Dam/Shoreham Sailing Club 942 4.41.34 4.58.54 73.0
74 RS200 RS200 1535 MOORE David Joe Watkins Swarkestone Sailing Club 1046 5.12.49 4.59.04 74.0
75   Osprey 1356 HAWKES Ben Anne Saul Castle Cove Sailing Club 928 4.37.45 4.59.18 75.0
76   Miracle 4040 GIBSON Neal Gemma Gibson Redoubt Sailing Club 1194 5.57.31 4.59.26 76.0
77 RS400 RS400 1210 KNOTT Martin Jon Schofield Ribble 942 4.42.24 4.59.47 77.0
78 LN368 Lightning 368 433 BUTLER John   Sutton-in-Ashfield SC 1167 5.49.52 4.59.48 78.0
79 Albacore Albacore 8152 SMITH Philip Steve Carr West Kirby Sailing Club 1038 5.11.17 4.59.53 79.0
80   RS Aero 7 1062 PHILLIPS Dan   Ripon Sailing Club 1065 5.19.24 4.59.54 80.0
81   Enterprise 18081 BYERS Keith Sue Byers Morecambe Sailing Club 1119 5.39.07 5.03.03 81.0
82 LN368 Lightning 368 413 HOLLIER Caroline   West Oxfordshire Sailing Club 1167 5.54.17 5.03.35 82.0
83 RS400 RS400 1073 ROGERS Jamie Neil McLaren   942 4.46.19 5.03.57 83.0
84 GP14 GP14 13146 WARD Steve Mike Acaster Bartley Sailing Club 1130 5.43.36 5.04.04 84.0
85 VX One VX One 180 ROBSON John Samantha Robson Ullswater Yacht Club 860 4.21.36 5.04.11 85.0
86 RS400 RS400 725 RIBY Jason Laura Ball South Shields Sailing Club 942 4.46.56 5.04.36 86.0
87 RS400 RS400 1024 KINDON Nick Paul Munro Staunton Harold Sailing Club 942 4.46.58 5.04.38 87.0
88 LN368 Lightning 368 417 GALLAGHER Jason   Denholme Sailing Club 1167 5.55.36 5.04.43 88.0
89 Cruiser Platu 25 9259 BENNETT Alan Team Offlimits Ben Sandover James Lawton Ant Parker Ste Cronshaw SMB 894 4.32.34 5.04.53 89.0
90 RS400 RS400 750 BARGH Daniel Ian Turrel Scammonden Water Sailing Club 942 4.47.26 5.05.08 90.0
91   Wayfarer 11282 O'DONNELL Nigel Belinda O'Donnell Swarkestone Sailing Club 1102 5.36.44 5.05.34 91.0
92 RS400 RS400 1203 LIMEBEAR Johnny Abi Morgan West Riding Sailing Club 942 4.48.04 5.05.48 92.0
93 Albacore Albacore 8233 BANNER Mike Jason Upton Medina Yacht Club 1038 5.17.30 5.05.53 93.0
94 Cruiser Hunter Europa 597 THOMSON David Neil Sayer Ullswater Yacht Club 1164 5.57.00 5.06.42 94.0
95 Albacore Albacore 8255 THOMPSON Matthew Heather Thompson TCSC 1038 5.18.57 5.07.16 95.0
96 Laser Laser 200715 SMITH Christopher M   Scammonden Water Sailing Club 1099 5.38.09 5.07.41 96.0
97 GP14 GP14 13224 DEWHURST Peter Dewhurst - Peter. Lee Tennant Burwain Sailing Club 1130 5.47.57 5.07.55 97.0
98 RS200 RS200 285 NICHOLLS Ian Gareth Owen Largs Sailing Club 1046 5.22.59 5.08.47 98.0
99 Albacore Albacore 6654 GIMSON Clive Paul McHenry Notts County Sailing Club 1038 5.20.35 5.08.51 99.0
100 Laser Laser 195988 ASHWORTH Simon   Burwain Sailing Club 1099 5.40.55 5.10.12 100.0
101 RS400 RS400 1447 WILLARS Jon Jon Willars Welton Sailing Club 942 4.52.51 5.10.53 101.0
102 RS400 RS400 1112 ABBATT Jon Nicola Abbatt Ullswater Yacht Club 942 4.53.06 5.11.09 102.0
103 GP14 GP14 14201 DEVEREUX Ellie Malcolm Bird   1130 5.51.48 5.11.20 103.0
104   Blaze 844 TAYLOR Andrew   Blackpool & Fleetwood Yacht Club 1027 5.20.13 5.11.48 104.0
105 GP14 GP14 13721 DEVEREUX Roger Tracey Pryce Clywedog Sailing Club 1130 5.52.21 5.11.49 105.0
106 VX One VX One 295 HULSE Tim Tim Emery Anto Dawson   860 4.28.35 5.12.18 106.0
107 Fireball Fireball 14845 CAUSH Keith Jo Pearse Scaling Dam Sailing Club 952 4.57.20 5.12.19 107.0
108 2000 2000 21655 FORBES Terry Aileen Barnett Staunton Harold Sailing Club 1112 5.47.20 5.12.21 108.0
109   SB20 3015 MATHEWS Mike Mike Mathews Roger Bacon Sunderland Yacht Club 911 4.44.42 5.12.31 109.0
110 VX One VX One 21 NOBLE Anne Tom Giles Ullswater Yacht Club 860 4.29.14 5.13.04 110.0
111 RS400 RS400 1016 TOWER Richard Paul Hickman Carsington Sailing Club 942 4.55.23 5.13.34 111.0
112 GP14 GP14 13447 PARTRIDGE Tom Jamie Partridge Burwain Sailing Club 1130 5.55.19 5.14.26 112.0
113 Laser Laser 168977 RICE-BIRCHALL Willy   Coniston Sailing Club 1099 5.46.02 5.14.52 113.0
114   Blaze 777 FLETCHER Steve   Scaling Dam Sailing Club 1027 5.23.41 5.15.10 114.0
115 VX One VX One 299 WILSON Michael Helen Wilson Vince Hayter Isle Of Man Yacht Club 860 4.31.48 5.16.03 115.0
116 2000 2000 21570 HOWARTH Phil Lynda Howarth Coniston S C, /ECPSC 1112 5.51.55 5.16.28 116.0
117 GP14 GP14 13420 BURNS Les Alice Morris Hollingworth Lake Wac 1130 5.57.42 5.16.33 117.5
117   Int 14 1552 LYONS Matty James Lyons Ullswater Yacht Club 758 3.59.57 5.16.33 117.5
119 Musto Skiff Musto Skiff 481 MORAN Josh   Ullswater Yacht Club 849 4.28.55 5.16.45 119.0
120 Laser Laser 204539 SLATER Mark   Coniston Sailing Club 1099 5.48.20 5.16.57 120.0
121   RS K6 112 KNAPGATE Ceri Murray Leiper Thomas Rothwell Carsington Sailing Club 913 4.49.25 5.17.00 121.0
122 RS200 RS200 450 RIMMER Alastair Izzie Hunter Southport / Bassenthwaite SC 1046 5.31.48 5.17.13 122.0
123 RS400 RS400 1131 CASWELL Erica Ian Caswell Yorkshire Dales Sailing Club 942 4.59.25 5.17.51 123.0
124 Albacore Albacore 8130 WITT Howard David Young South Cerney Sailing Club 1038 5.30.20 5.18.14 124.0
125   Solution 440 NIX Paul   Glossop Sailing Club 1089 5.47.23 5.19.00 125.0
126   Norfolk Punt 92 ROE Richard Kate Dulieu Norfolk Punt Club 885 4.42.28 5.19.10 126.0
127 Musto Skiff Musto Skiff 334 ESCRITT Ian   Yorkshire Dales Sailing Club 849 4.32.25 5.20.52 127.0
128   Comet Trio MK1 410 WEATHERLEY Brian Alistair Parker Cotswold Sailing Club 1097 5.52.04 5.20.56 128.5
128 RS400 RS400 1133 MULLIGAN Lester Jez Ince Yorkshire Dales Sailing Club 942 5.02.19 5.20.56 128.5
130   RS500 640 BARRACLOUGH John James/Barraclough Shropshire Sailing Club 963 5.09.28 5.21.21 130.0
131   Merlin Rocket 3695 SLACK Pete Amy Hazlehurst Blithfield 980 5.15.48 5.22.15 131.0
132 2000 2000 2205 THOMPSON Ian Andrew Bailey Ullswater Yacht Club 1112 5.58.29 5.22.23 132.0
133 Musto Skiff Musto Skiff 528 TURNBULL Ian   Sunderland Yacht Club 849 4.34.35 5.23.25 133.0
134 Cruiser Etap 21i 235 Egan Mike Kieth McDermott, Ullswater Yacht Club 1101 5.56.26 5.23.44 134.0
135 Musto Skiff Musto Skiff 526 PRIESTLEY Graham   Ullswater Yacht Club 849 4.35.52 5.24.56 135.0
136   SB20 3312 KNEALE Mike Kath Simpson, Lewis Kneale Chester Sailing Club / Bala Sailing Cl 911 4.59.22 5.28.37 136.0
137   29er 322 RAWLINSON Olivia Colin Rawlinson Roa Island 907 4.58.14 5.28.49 137.0
138 RS200 RS200 1162 COGGRAVE Russ Lucy Mallory Staunton Harold Sailing Club 1046 5.44.21 5.29.12 138.0
139 Fireball Fireball 15127 BADHAM Pete Richard Botting Draycote Water 952 5.13.26 5.29.14 139.0
140 Flying Fifteen Flying Fifteen 3463 THORNLEY John Megan Thornley Ullswater Yacht Club 1015 5.34.25 5.29.28 140.0
141 RS400 RS400 1069 MULHOLLAND Chris Catherine Mulholland Ullswater Yacht Club 942 5.11.24 5.30.34 141.0
142   Devoti D-One 420 SPARKES David   Loch Lomond Sailing Club 948 5.14.28 5.31.43 142.0
143   Osprey 1287 GAUGHAN Stephen Andrew Roberts Ullswater Yacht Club 928 5.10.27 5.34.32 143.0
144   505 8881 RABBITTS Neil Collette Emery Burton Sailing Club 903 5.02.29 5.34.59 144.0
145 Flying Fifteen Flying Fifteen 3685 LEE Stephen Matthew Lee Loch Lomond Sailing Club 1015 5.40.16 5.35.14 145.0
146   Phantom 1171 DREW Tim   Filey Sailing Club 1002 5.36.54 5.36.14 146.0
147   Phantom 1311 HARBUT Nathan   Glossop Sailing Club 1002 5.37.30 5.36.50 147.0
148 RS400 RS400 754 COOKE Graham Mike Galespy Yorkshire Dales Sailing Club 942 5.17.54 5.37.28 148.0
149 RS400 RS400 937 BLAMEY Cameron Nathan Bradley Isle Of Man Yacht Club 942 5.18.05 5.37.40 149.0
150 Flying Fifteen Flying Fifteen 3946 MORAN Chris Martin Sykes Ullswater Yacht Club 1015 5.43.48 5.38.43 150.0
151 RS400 RS400 1248 DYER Peter Rowena Garner Yorkshire Dales Sailing Club 942 5.19.27 5.39.07 151.0
152 RS200 RS200 1076 DAWSON Ethan James Abbatt Bassenthwaite SC / Ullswater YC 1046 5.55.12 5.39.35 152.0
153 Musto Skiff Musto Skiff 530 BOATMAN Danny   Sunderland Yacht Club 849 4.51.49 5.43.43 153.0
154   SB20 3095 HEWITTSON Peter Rurh Brammer Blackpool & Fleetwood Yacht Club 911 5.13.31 5.44.09 154.0
155 Cruiser J24 4254 TINN Terry Pierre Labat, Barry Porter, Robert Porter Ullswater Yacht Club 935 5.26.09 5.48.49 155.0
156 Flying Fifteen Flying Fifteen 3906 MOUNTAIN Peter Peter Dilks Blackpool & Fleetwood Yacht Club 1015 5.55.22 5.50.07 156.0
157 Flying Fifteen Flying Fifteen 3883 ANDREWS David Andrew Davison Tees And Hartlepool Yacht Club 1015 5.58.11 5.52.53 157.0
158 Flying Fifteen Flying Fifteen 3628 TAYLOR Chris Phil Noak Ullswater Yacht Club 1015 5.58.20 5.53.02 158.0
159 Fireball Fireball 15035 JONES Stephen Peter Jones Blackpool & Fleetwood Yacht Club 952 5.37.21 5.54.22 159.0
160 RS400 RS400 1041 BARNES Henry Grahame Smith Staunton Harold Sailing Club 942 5.38.17 5.59.07 160.0
161   Osprey 757 GOODALL Gavin Richard Oliver Charlie Tebbutt Ripon Sailing Club 928 5.49.59 6.17.08 161.0
162   4000 4329 HAYHURST Charles Robert Smith Royal Windermere Yacht Club 917 5.45.51 6.17.09 162.0
163   RS800 846 HYLAND Eden Joshua Hyland Chasewater Sailing Club 799 5.02.10 6.18.11 163.0
164   RS800 974 BAXTER Dave Louise Davison Yorkshire Dales Sailing Club 799 5.15.59 6.35.28 164.0
165 Cruiser Hunter Europa 816 HARLE Thomas John Wales Ullswater Yacht Club 1164 DNF   232.0
165   Laser 3000 3601 WHITEHEAD Tim Whitehead Ewan Ullswater Yacht Club 1085 DNF   232.0
165 Laser Laser 166583 PITKETHLY John   Tynemouth Sailing CLub 1099 OCS   232.0
165 2000 2000 2272 MACGREGOR James Jenny Macgregor Bassenthwaite Sailing Club 1112 RET   232.0
165 2000 2000 21629 SYKES Steve Adrian Veitch Glenridding Sailing Centre 1112 DNF   232.0
165   Laser Stratos 235 HIGGINS Ian Gary Higgins Denholme Sailing Club 1100 DNF   232.0
165 Cruiser Beneteau First 211 217 BRAIN John Jonathon Brain Glenridding Sailing Centre 1105 DNS   232.0
165 Laser Laser 139439 SCHWARZLOSE Cathleen   Tynemouth Sailing CLub 1099 DNF   232.0
165 RS400 RS400 534 MCCORMACK Neil Heather McCormack Scaling Dam Sailing Club 942 RET   232.0
165   ToY 35 HAMPSHIRE Timothy   Ripon Sailing Club 1025 DNF   232.0
165 2000 2000 2406 HAY Will Joanne Rose   1112 DNF   232.0
165   Laser Vago XD 165 DOBSON Archie Dan Podmore Glenridding Sailing Club 1071 DNF   232.0
165 Musto Skiff Musto Skiff 238 SMITH David   Yorkshire Dales Sailing Club 849 RET   232.0
165   29er 1288 LOWING Ethan Edward Green Staunton Harold Sailing Club 907 DNF   232.0
165 Flying Fifteen Flying Fifteen 3517 ROBINSON Craig ? Ullswater Yacht Club 1015 RET   232.0
165 Laser Laser 1 METCALFE Martin   Killington Sailing Assn 1099 DNF   232.0
165   Laser Radial 152658 BRINING Phil   Scaling Dam Sailing Club 1145 DNF   232.0
165   Laser 4.7 183312 BRINING Ann   Scaling Dam Sailing Club 1207 DNF   232.0
165 RS400 RS400 1428 FLETCHER Wayne Martin Cooper Scaling Dam Sailing Club 942 DNS   232.0
165 Albacore Albacore 8187 HARTLEY Mike ?   1038 DNS   232.0
165 Cruiser Dufour 1800 365 SHAW Paul Paul Shaw Paul Longfellow Kevin tyson Ullswater Yacht Club 1106 DNF   232.0
165 RS400 RS400 536 DEXTER Mark Claire Dexter Carsington Sailing Club 942 RET   232.0
165 Cruiser Jeanneau Sunfast 20 8775 LAYCOCK Jo Philip Laycock Ullswater Yacht Club 1065 DNS   232.0
165 Cruiser Hunter Europa 593 HARDING Samantha Richard/ Sealby Ullswater Yacht Club 1164 DNF   232.0
165 Cruiser Etap 21i 266 WILSON-SMITH Mike Elaine Wilson-Smith Ullswater Yacht Club 1101 DNF   232.0
165 VX One VX One 274 COOK Ray Jon Miller, Jamie Shepherd Royal Northumberland Yacht Club 860 DNF   232.0
165 Cruiser Sonata 8110 HARDING Susan Fiona Gibson Ullswater Yacht Club 1060 DNF   232.0
165 GP14 GP14 13791 O'NEILL Jeff Paula Breen Ullswater Yacht Club 1130 RET   232.0
165   RS100 8.4 140 RICHARDSON Robert   Royal Windermere Yacht Club 1004 DNS   232.0
165 Cruiser Benateau First 18 933 GREGORY Darren Craig Woodhouse Carsington Sailing Club 1061 DNF   232.0
165 Laser Laser 180659 MALLORY Jonathan   Filey Sailing Club 1099 DNF   232.0
165 2000 2000 22021 WILSON Paul Molly Wilson Filey Sailing Club 1112 RET   232.0
165 GP14 GP14 13514 LAMLE Gerard Hugh Lamle Burwain Sailing Club 1130 DNF   232.0
165   RS K6 154 BLAMEY Kieron Kieron Blamey Freya Blamey Rebecca Blamey Isle Of Man Yacht Club 913 DNS   232.0
165 Cruiser Jeanneau Tonic 0 KING Paul Amie King Alan Bishop Marcus Shaw Ullswater Yacht Club 1182 RET   232.0
165 2000 2000 2849 BRAMMER Martin Thomas Brammer Glenridding Sailing Centre 1112 DNF   232.0
165 2000 2000 2233 BRETT Charles Lee Boatman Ullswater Yacht Club 1112 DNF   232.0
165   Devoti D-One 122 JUDD Ian   South Shields Sailing Club 948 DNS   232.0
165 Musto Skiff Musto Skiff 448 FINDLAY Callum   Ullswater Yacht Club 849 RET   232.0
165   LARK 2487 ROBINSON Kevin Gill Robinson Swarkestone Sailing Club 1073 DNF   232.0
165 RS200 RS200 1256 DIN Jacob Rana Din Hollingworth Lake Sailing Club 1046 DNF   232.0
165 2000 2000 21771 PLATT Mandy Carol Milner Filey Sailing Club 1112 DNF   232.0
165   Enterprise 22893 YOUNG Jim Jeanette Davies Shotwick Sailing Club 1119 OCS   232.0
165   Flying Fifteen Classic 3418 ANDERS Simon Paul Hanley Ullswater Yacht Club 1043 DNF   232.0
165 Cruiser Beneteau First 211 336 STANLEY Robin Marion Marshall Ullswater Yacht Club 1105 DNF   232.0
165   Hadron H2 134 ROUND Michael   South Cerney Sailing Club 1034 DNS   232.0
165 2000 2000 2658 POTTER Stephen Kathryn Potter Ullswater Yacht Club 1112 DNF   232.0
165 Laser Laser 216004 SENIOR Neville   Scammonden Water Sailing Club 1099 DNF   232.0
165 2000 2000 21075 SMITH Nathan Barnett Richard Staunton Harold Sailing Club 1112 DNF   232.0
165 Flying Fifteen Flying Fifteen 3623 CORRY Angus Mike Hunter Bassenthwaite Sailing Club 1015 DNS   232.0
165   Flying Dutchman 22 RICHARDSON David Harry Wilmot Scaling Dam Sailing Club 879 DNF   232.0
165 RS400 RS400 730 GRAHAM Eilish James Moore Bassenthwaite Sailing Club 942 RET   232.0
165   Blaze 601 OSLER Matt   Yorkshire Dales Sailing Club 1027 DNS   232.0
165 LN368 Lightning 368 117 COOPER Jeremy   Shotwick Sailing Club 1167 OCS   232.0
165   Int Moth 4036 MYERSCOUGH Paul     600 DNS   232.0
165   Hadron H2 118 LYALL Tony   RYA 1034 DNF   232.0
165 RS400 RS400 1123 WHITEHEAD Carl Ben Whitehead Filey Sailing Club 942 RET   232.0
165 LN368 Lightning 368 402 HODGSON Stephen   Denholme Sailing Club 1167 DNF   232.0
165   RS100 8.4 480 DEMBINSKI Artur   Ullswater Yacht Club 1004 DNF   232.0
165   Streaker 1902 ABELA Christopher   West Oxfordshire Sailing Club 1128 RET   232.0
165   Flying Fifteen Classic 3414 ROBERTS Simon Simon Thomas Derwent Reservoir SC 1043 DNF   232.0
165 LN368 Lightning 368 409 BRATLEY Lee   Carsington Sailing Club 1167 DNF   232.0
165 LN368 Lightning 368 407 WESTLEY Bryan   Aldridge Sailing Club 1167 DNF   232.0
165 GP14 GP14 13772 TAYLOR Tom Nick Taylor Aldridge Sailing Club 1130 DNF   232.0
165 Musto Skiff Musto Skiff 432 ROBINSON Neil   Ullswater Yacht Club 849 RET   232.0
165   RS Feva XL 89 RAWLINSON Max James Armstrong Roa Island 1240 DNF   232.0
165   Yachting World Day Boat 662 CROSS Nic . Eddie Abbott. Shearwater Sailing Club 1200 DNF   232.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Class SailNo HelmName CrewName Club PY Elapsed Corrected Points
1   National 18 401 GRAY Peter Simon Forbes, Sam Jones Staunton Harold Sailing Club 936 1.54.00 2.01.48 1.0
2   Scorpion 2039 NEWTON Grahame Rachael Rhodes Staunton Harold Sailing Club 1036 2.08.28 2.04.00 2.0
3   Norfolk Punt 94 MURRAY Colin Oly Murray   886 1.53.08 2.07.41 3.0
4 RS400 RS400 1283 PICKLES Chris Matt Sharman Bassenthwaite Sailing Club 942 2.01.39 2.09.08 4.0
5 RS400 RS400 1396 CATCHPOLE Richard Gary Coop Leigh And Lowton Sailing Club 942 2.02.52 2.10.26 5.0
6 RS400 RS400 1351 GREEN Richard Bradley Green Yorkshire Dales Sailing Club 942 2.03.38 2.11.15 6.0
7 RS400 RS400 1460 EXLEY Dave Nigel Hall Leigh And Lowton Sailing Club 942 2.06.04 2.13.50 7.0
8 RS200 RS200 934 MARSH Richard Richard Marsh LAUREN MARSH Hollingworth Lake Sailing Club 1046 2.21.18 2.15.05 8.0
9 VX One VX One 295 HULSE Tim Tim Emery Anto Dawson   860 1.56.35 2.15.34 9.0
10 RS400 RS400 1282 ESCRITT Keith Andrea Clough Yorkshire Dales Sailing Club 942 2.08.39 2.16.34 10.0
11 RS400 RS400 1454 HEISSIG Jon Nicky Griffin Llangorse 942 2.09.23 2.17.21 11.0
12 VX One VX One 21 NOBLE Anne Tom Giles Ullswater Yacht Club 860 1.58.31 2.17.49 12.0
13 RS200 RS200 1112 PEPPERDINE Nigel Diana Staunton Harold Sailing Club 1046 2.24.10 2.17.50 13.0
14 RS400 RS400 1407 GLEDHILL Hamish Andy Dawson West Riding Sailing Club 942 2.11.08 2.19.12 14.0
15 VX One VX One 189 CLARKE David Tom Neilson Ullswater Yacht Club 860 2.00.17 2.19.52 15.0
16 VX One VX One 180 ROBSON John Samantha Robson Ullswater Yacht Club 860 2.00.35 2.20.13 16.0
17 RS200 RS200 1068 SMITH Martin Barbara Smith Delph Sailing Club 1046 2.27.56 2.21.26 17.0
18 Laser Laser 195988 ASHWORTH Simon   Burwain Sailing Club 1099 2.36.03 2.22.00 18.0
19 VX One VX One 305 NOBLE Lester Mark Simpson Ullswater Yacht Club 860 2.02.14 2.22.08 19.0
20 Albacore Albacore 8228 ARMSTRONG Judy Richard Paul Armstrong Scaling Dam Sailing Club 1038 2.28.47 2.23.20 20.0
21 VX One VX One 300 CHANDLER David Charles Chandler Ullswater Yacht Club 860 2.03.23 2.23.28 21.0
22 VX One VX One 203 LEWIS Tony Andrew Cutting Rhys Lewis Ullswater Yacht Club 860 2.03.31 2.23.37 22.0
23 Fireball Fireball 14940 BOOTH Georgia Zoe Meynell Scaling Dam Sailing Club 952 2.17.12 2.24.07 23.0
24   Merlin Rocket 3701 HUNT Steve Ruth Critchley Bassenthwaite Sailing Club 980 2.21.31 2.24.24 24.0
25 RS400 RS400 1395 SNOWDON Peter Louise Carr Scaling Dam/Shoreham Sailing Club 942 2.16.48 2.25.13 25.0
26   Norfolk Punt (Traditional) 40 CLAYTON Simon Rachel Clayton Norfolk Punt Club 1003 2.26.08 2.25.42 26.0
27 Cruiser Platu 25 9259 BENNETT Alan Team Offlimits Ben Sandover James Lawton Ant Parker Ste Cronshaw SMB 894 2.10.16 2.25.43 27.0
28 RS400 RS400 1461 EXLEY Caroline ? Leigh And Lowton Sailing Club 942 2.18.09 2.26.39 28.0
29 RS200 RS200 1651 DAWSON Robin Erin Dawson Bassenthwaite Sailing Club 1046 2.34.33 2.27.45 29.0
30 VX One VX One 202 KING Steven James Wanless Ullswater Yacht Club 860 2.07.36 2.28.22 30.0
31 RS400 RS400 669 AINSWORTH Jacob Kayleigh Roberts South Shields Sailing Club 942 2.20.48 2.29.28 31.0
32 RS400 RS400 1112 ABBATT Jon Nicola Abbatt Ullswater Yacht Club 942 2.21.09 2.29.50 32.0
33   Norfolk Punt 98 REDINGTON Rupert Steve McKay Hickling Broad Sailing Club 908 2.16.23 2.30.12 33.0
34 RS400 RS400 1073 ROGERS Jamie Neil McLaren   942 2.22.45 2.31.32 34.0
35   Enterprise 22451 GOODWIN Mike Ol Boocock Scammonden Water Sailing Club 1119 2.52.37 2.34.16 35.0
36   SB20 3015 MATHEWS Mike Mike Mathews Roger Bacon Sunderland Yacht Club 911 2.20.35 2.34.19 36.0
37 Laser Laser 206890 HAMILTON Patrick   Burwain Sailing Club 1099 2.49.44 2.34.27 37.0
38   Miracle 4040 GIBSON Neal Gemma Gibson Redoubt Sailing Club 1194 3.05.20 2.35.13 38.0
39 RS400 RS400 1203 LIMEBEAR Johnny Abi Morgan West Riding Sailing Club 942 2.27.21 2.36.25 39.0
40   Norfolk Punt 92 ROE Richard Kate Dulieu Norfolk Punt Club 885 2.19.04 2.37.08 40.0
41 RS200 RS200 1620 HAYWARD Lawrence Lynne Munro Staunton Harold Sailing Club 1046 2.46.04 2.38.46 41.0
42 GP14 GP14 13447 PARTRIDGE Tom Jamie Partridge Burwain Sailing Club 1130 2.59.41 2.39.01 42.0
43   SOLO 5397 QUICK Joe   Coniston Sailing Club 1143 3.01.50 2.39.05 43.0
44 GP14 GP14 14023 MCGOVERN Adam Ellie Davies, Chris Robinson Hollingworth Lake Sailing Club 1130 3.00.23 2.39.38 44.0
45   Streaker 1502 PRIESTLEY Phil   Yorkshire Dales Sailing Club 1128 3.00.11 2.39.44 45.0
46 RS400 RS400 603 LEONARD Alex Ben Murrell Bass SC / Yorkshire Dales SC 942 2.30.31 2.39.47 46.0
47   Supernova 660 JACKSON Derrick   Scammonden Water Sailing Club 1077 2.52.14 2.39.55 47.0
48 Albacore Albacore 8152 SMITH Philip Steve Carr West Kirby Sailing Club 1038 2.46.06 2.40.01 48.0
49 VX One VX One 299 WILSON Michael Helen Wilson Vince Hayter Isle Of Man Yacht Club 860 2.17.53 2.40.20 49.0
50   Tempest 1111 ROBINSON John Lindsay Whitehead Ullswater Yacht Club 942 2.31.07 2.40.25 50.0
51 VX One VX One 179 STEAVENSON Tom Jack Davis Tynemouth Sailing CLub 860 2.18.14 2.40.44 51.0
52 GP14 GP14 13300 PATON Doug Janey Paton Helensburgh Sailing Club 1130 3.02.07 2.41.10 52.0
53 GP14 GP14 13721 DEVEREUX Roger Tracey Pryce Clywedog Sailing Club 1130 3.03.22 2.42.16 53.0
54   Wayfarer 11282 O'DONNELL Nigel Belinda O'Donnell Swarkestone Sailing Club 1102 2.59.19 2.42.43 54.0
55 LN368 Lightning 368 413 HOLLIER Caroline   West Oxfordshire Sailing Club 1167 3.09.55 2.42.44 55.0
56 Cruiser Hunter Europa 597 THOMSON David Neil Sayer Ullswater Yacht Club 1164 3.10.05 2.43.18 56.0
57 Cruiser Hunter Europa 816 HARLE Thomas John Wales Ullswater Yacht Club 1164 3.10.14 2.43.26 57.0
58 LN368 Lightning 368 433 BUTLER John   Sutton-in-Ashfield SC 1167 3.10.45 2.43.27 58.0
59 Laser Laser 200715 SMITH Christopher M   Scammonden Water Sailing Club 1099 2.59.41 2.43.30 59.0
60   Scorpion 2026 MASSEY Chris Heather Marsh Hollingworth Lake Sailing Club 1036 2.49.52 2.43.58 60.0
61 VX One VX One 149 LOCKEY Keith Paul Adams Emma Allsop Ullswater Yacht Club 860 2.21.04 2.44.02 61.0
62   Blaze 804 HEATON Tim   Yorkshire Dales Sailing Club 1027 2.48.57 2.44.30 62.0
63 2000 2000 2205 THOMPSON Ian Andrew Bailey Ullswater Yacht Club 1112 3.04.06 2.45.33 63.0
64 GP14 GP14 13146 WARD Steve Mike Acaster Bartley Sailing Club 1130 3.07.32 2.45.58 64.0
65 Cruiser Etap 21i 235 Egan Mike Kieth McDermott, Ullswater Yacht Club 1101 3.02.51 2.46.05 65.0
66   Solution 440 NIX Paul   Glossop Sailing Club 1089 3.01.20 2.46.31 66.0
67 Flying Fifteen Flying Fifteen 3537 GILES Dave Sue Giles Ullswater Yacht Club 1015 2.49.17 2.46.47 67.0
68   Comet Trio MK1 410 WEATHERLEY Brian Alistair Parker Cotswold Sailing Club 1097 3.03.52 2.47.37 68.0
69 Flying Fifteen Flying Fifteen 4061 WESTON Mark Andy Weatherspoon West Riding Sailing Club 1015 2.50.18 2.47.47 69.0
70   Laser 3000 3601 WHITEHEAD Tim Whitehead Ewan Ullswater Yacht Club 1085 3.02.33 2.48.15 70.0
71 Laser Laser 166583 PITKETHLY John   Tynemouth Sailing CLub 1099 3.06.34 2.49.46 71.0
72 2000 2000 21570 HOWARTH Phil Lynda Howarth Coniston S C, /ECPSC 1112 3.09.07 2.50.04 72.0
73 2000 2000 21655 FORBES Terry Aileen Barnett Staunton Harold Sailing Club 1112 3.09.19 2.50.15 73.0
74 2000 2000 2272 MACGREGOR James Jenny Macgregor Bassenthwaite Sailing Club 1112 3.09.23 2.50.19 74.0
75 Albacore Albacore 8233 BANNER Mike Jason Upton Medina Yacht Club 1038 2.57.32 2.51.02 75.0
76 Flying Fifteen Flying Fifteen 3506 BARNES Christian Sykes, Denise Ullswater Yacht Club 1015 2.54.48 2.52.13 76.0
77 Albacore Albacore 6654 GIMSON Clive Paul McHenry Notts County Sailing Club 1038 2.58.59 2.52.26 77.0
78 GP14 GP14 13420 BURNS Les Alice Morris Hollingworth Lake Wac 1130 3.15.04 2.52.38 78.0
79 2000 2000 21629 SYKES Steve Adrian Veitch Glenridding Sailing Centre 1112 3.12.42 2.53.17 79.0
80 Flying Fifteen Flying Fifteen 3996 MOORE Michael Kayla Sheard Bassenthwaite Sailing Club 1015 2.56.01 2.53.25 80.0
81   Laser Stratos 235 HIGGINS Ian Gary Higgins Denholme Sailing Club 1100 3.11.30 2.54.05 81.0
82 Laser Laser 204539 SLATER Mark   Coniston Sailing Club 1099 3.12.25 2.55.05 82.0
83 Cruiser Beneteau First 211 217 BRAIN John Jonathon Brain Glenridding Sailing Centre 1105 3.13.56 2.55.30 83.0
84 Flying Fifteen Flying Fifteen 3906 MOUNTAIN Peter Peter Dilks Blackpool & Fleetwood Yacht Club 1015 2.58.28 2.55.50 84.0
85 RS200 RS200 824 ALDERSON Richard Spirit Alderson Ullswater Yacht Club 1046 3.04.13 2.56.07 85.0
86 Flying Fifteen Flying Fifteen 3946 MORAN Chris Martin Sykes Ullswater Yacht Club 1015 3.00.06 2.57.26 86.0
87   RS100 8.4 110 PESTER Joe   Ullswater Yacht Club 1004 2.59.29 2.58.46 87.0
88   Blaze 777 FLETCHER Steve   Scaling Dam Sailing Club 1027 3.04.16 2.59.25 88.0
89 Fireball Fireball 14370 FASEY Daren Colin Davis Staunton Harold Sailing Club 952 2.50.59 2.59.36 89.0
90 Laser Laser 139439 SCHWARZLOSE Cathleen   Tynemouth Sailing CLub 1099 3.17.32 2.59.44 90.0
91 RS400 RS400 937 BLAMEY Cameron Nathan Bradley Isle Of Man Yacht Club 942 2.51.59 3.02.34 91.0
92 RS400 RS400 534 MCCORMACK Neil Heather McCormack Scaling Dam Sailing Club 942 2.52.39 3.03.17 92.0
93 Flying Fifteen Flying Fifteen 3883 ANDREWS David Andrew Davison Tees And Hartlepool Yacht Club 1015 3.08.40 3.05.53 93.0
94 Flying Fifteen Flying Fifteen 3628 TAYLOR Chris Phil Noak Ullswater Yacht Club 1015 3.10.56 3.08.07 94.0
95   ToY 35 HAMPSHIRE Timothy   Ripon Sailing Club 1025 3.12.52 3.08.10 95.0
96   Osprey 757 GOODALL Gavin Richard Oliver Charlie Tebbutt Ripon Sailing Club 928 2.55.33 3.09.10 96.0
97 RS400 RS400 754 COOKE Graham Mike Galespy Yorkshire Dales Sailing Club 942 2.59.47 3.10.51 97.0
98   Osprey 1287 GAUGHAN Stephen Andrew Roberts Ullswater Yacht Club 928 2.59.01 3.12.54 98.0
99 2000 2000 2406 HAY Will Joanne Rose   1112 3.35.37 3.13.54 99.0
100   Laser Vago XD 165 DOBSON Archie Dan Podmore Glenridding Sailing Club 1071 3.37.39 3.23.13 100.0
101 RS400 RS400 1463 ROBERTSON Stewart Sarah Robertson Royal Forth Yacht Club 942 DNS   232.0
101   SB20 3057 OUTHWAITE John Dave Atkinson Billy Maughan Ullswater Yacht Club 911 OCS   232.0
101 RS400 RS400 874 GAY Jon Amanda Henderson Lochaber 942 OCS   232.0
101 VX One VX One 173 KNIGHT Tim Peter Bell Royal Lymington Yacht Club 860 OCS   232.0
101 RS200 RS200 1033 WILLIAMS Gareth Jen Williams Leigh And Lowton Sailing Club 1046 DNS   232.0
101 VX One VX One 273 HAWKES Simon Paul Birbeck Wimbleball Sailing Club 860 DNS   232.0
101   Phantom 1459 MORLEY Alister   Salcombe Yacht Club 1002 DNS   232.0
101 RS200 RS200 1559 PETERS Andrew Jill Peters Queen Mary Sailing Club 1046 DNS   232.0
101 RS200 RS200 1 COATES Alistair Thomas Coates Leigh And Lowton Sailing Club 1046 DNS   232.0
101   K1 17 HARGREAVES James   Burwain Sailing Club 1070 DNS   232.0
101 RS400 RS400 8 FLETCHER Wayne Martin Cooper RYA 942 RET   232.0
101   RS500 1040 SAUL Mike Oliver Kent Yorkshire Dales Sailing Club 963 DNS   232.0
101 RS200 RS200 1551 MCKEAND Louise Cathy Partington Leigh And Lowton Sailing Club 1046 DNS   232.0
101 RS400 RS400 1437 THORNTON Barrie Nick Hunt Scaling Dam Sailing Club 942 RET   232.0
101 RS200 RS200 925 BROTHERTON Karen Lisa Woods Glossop Sailing Club 1046 DNF   232.0
101 RS400 RS400 973 GEBHARD David Mrs Jackie Gebhard Tynemouth Sailing CLub 942 DNS   232.0
101   K1 46 HOWSON Glynn   Burwain Sailing Club 1070 DNS   232.0
101   RS100 8.4 360 TODD Andrew   Chester Sailing Club / Bala Sailing Cl 1004 RET   232.0
101   OK 2179 WOODS Tony   Coniston Sailing Club 1104 DNS   232.0
101 RS400 RS400 956 GEBHARD Joric B Richardson Tynemouth Sailing CLub 942 DNS   232.0
101   K1 96 NORCLIFFE Peter   Burwain Sailing Club 1070 DNF   232.0
101   470 844 JARMAN Sarah Nick Devereux Budworth SC / Rlym YC 973 DNS   232.0
101 RS400 RS400 1423 CHILD Jeremy Paul Cornish Scammonden Water Sailing Club 942 DNS   232.0
101 RS200 RS200 538 WHITEHEAD James Thomas Whitehead Filey Sailing Club 1046 RET   232.0
101 Fireball Fireball 15132 MCDONALD Keith Andy Brittain Small Heath Yacht Club 952 DNS   232.0
101 RS200 RS200 1535 MOORE David Joe Watkins Swarkestone Sailing Club 1046 DNS   232.0
101   Osprey 1356 HAWKES Ben Anne Saul Castle Cove Sailing Club 928 DNS   232.0
101 RS400 RS400 1210 KNOTT Martin Jon Schofield Ribble 942 DNS   232.0
101   RS Aero 7 1062 PHILLIPS Dan   Ripon Sailing Club 1065 DNS   232.0
101   Enterprise 18081 BYERS Keith Sue Byers Morecambe Sailing Club 1119 DNS   232.0
101 RS400 RS400 725 RIBY Jason Laura Ball South Shields Sailing Club 942 DNS   232.0
101 RS400 RS400 1024 KINDON Nick Paul Munro Staunton Harold Sailing Club 942 DNS   232.0
101 LN368 Lightning 368 417 GALLAGHER Jason   Denholme Sailing Club 1167 DNS   232.0
101 RS400 RS400 750 BARGH Daniel Ian Turrel Scammonden Water Sailing Club 942 DNF   232.0
101 Albacore Albacore 8255 THOMPSON Matthew Heather Thompson TCSC 1038 DNS   232.0
101 GP14 GP14 13224 DEWHURST Peter Dewhurst - Peter. Lee Tennant Burwain Sailing Club 1130 DNS   232.0
101 RS200 RS200 285 NICHOLLS Ian Gareth Owen Largs Sailing Club 1046 RET   232.0
101 RS400 RS400 1447 WILLARS Jon Jon Willars Welton Sailing Club 942 DNS   232.0
101 GP14 GP14 14201 DEVEREUX Ellie Malcolm Bird   1130 DNS   232.0
101   Blaze 844 TAYLOR Andrew   Blackpool & Fleetwood Yacht Club 1027 DNS   232.0
101 Fireball Fireball 14845 CAUSH Keith Jo Pearse Scaling Dam Sailing Club 952 DNS   232.0
101 RS400 RS400 1016 TOWER Richard Paul Hickman Carsington Sailing Club 942 DNS   232.0
101 Laser Laser 168977 RICE-BIRCHALL Willy   Coniston Sailing Club 1099 DNS   232.0
101   Int 14 1552 LYONS Matty James Lyons Ullswater Yacht Club 758 DNS   232.0
101 Musto Skiff Musto Skiff 481 MORAN Josh   Ullswater Yacht Club 849 DNS   232.0
101   RS K6 112 KNAPGATE Ceri Murray Leiper Thomas Rothwell Carsington Sailing Club 913 DNS   232.0
101 RS200 RS200 450 RIMMER Alastair Izzie Hunter Southport / Bassenthwaite SC 1046 DNS   232.0
101 RS400 RS400 1131 CASWELL Erica Ian Caswell Yorkshire Dales Sailing Club 942 DNS   232.0
101 Albacore Albacore 8130 WITT Howard David Young South Cerney Sailing Club 1038 DNS   232.0
101 Musto Skiff Musto Skiff 334 ESCRITT Ian   Yorkshire Dales Sailing Club 849 DNS   232.0
101 RS400 RS400 1133 MULLIGAN Lester Jez Ince Yorkshire Dales Sailing Club 942 DNS   232.0
101   RS500 640 BARRACLOUGH John James/Barraclough Shropshire Sailing Club 963 DNS   232.0
101   Merlin Rocket 3695 SLACK Pete Amy Hazlehurst Blithfield 980 DNS   232.0
101 Musto Skiff Musto Skiff 528 TURNBULL Ian   Sunderland Yacht Club 849 DNS   232.0
101 Musto Skiff Musto Skiff 526 PRIESTLEY Graham   Ullswater Yacht Club 849 DNS   232.0
101   SB20 3312 KNEALE Mike Kath Simpson, Lewis Kneale Chester Sailing Club / Bala Sailing Cl 911 DNS   232.0
101   29er 322 RAWLINSON Olivia Colin Rawlinson Roa Island 907 DNS   232.0
101 RS200 RS200 1162 COGGRAVE Russ Lucy Mallory Staunton Harold Sailing Club 1046 DNS   232.0
101 Fireball Fireball 15127 BADHAM Pete Richard Botting Draycote Water 952 DNS   232.0
101 Flying Fifteen Flying Fifteen 3463 THORNLEY John Megan Thornley Ullswater Yacht Club 1015 DNS   232.0
101 RS400 RS400 1069 MULHOLLAND Chris Catherine Mulholland Ullswater Yacht Club 942 DNS   232.0
101   Devoti D-One 420 SPARKES David   Loch Lomond Sailing Club 948 DNS   232.0
101   505 8881 RABBITTS Neil Collette Emery Burton Sailing Club 903 DNS   232.0
101 Flying Fifteen Flying Fifteen 3685 LEE Stephen Matthew Lee Loch Lomond Sailing Club 1015 DNS   232.0
101   Phantom 1171 DREW Tim   Filey Sailing Club 1002 DNF   232.0
101   Phantom 1311 HARBUT Nathan   Glossop Sailing Club 1002 DNS   232.0
101 RS400 RS400 1248 DYER Peter Rowena Garner Yorkshire Dales Sailing Club 942 DNS   232.0
101 RS200 RS200 1076 DAWSON Ethan James Abbatt Bassenthwaite SC / Ullswater YC 1046 DNS   232.0
101 Musto Skiff Musto Skiff 530 BOATMAN Danny   Sunderland Yacht Club 849 DNS   232.0
101   SB20 3095 HEWITTSON Peter Rurh Brammer Blackpool & Fleetwood Yacht Club 911 DNS   232.0
101 Cruiser J24 4254 TINN Terry Pierre Labat, Barry Porter, Robert Porter Ullswater Yacht Club 935 DNS   232.0
101 Fireball Fireball 15035 JONES Stephen Peter Jones Blackpool & Fleetwood Yacht Club 952 DNS   232.0
101 RS400 RS400 1041 BARNES Henry Grahame Smith Staunton Harold Sailing Club 942 DNS   232.0
101   4000 4329 HAYHURST Charles Robert Smith Royal Windermere Yacht Club 917 DNS   232.0
101   RS800 846 HYLAND Eden Joshua Hyland Chasewater Sailing Club 799 DNS   232.0
101   RS800 974 BAXTER Dave Louise Davison Yorkshire Dales Sailing Club 799 DNS   232.0
101 Musto Skiff Musto Skiff 238 SMITH David   Yorkshire Dales Sailing Club 849 DNS   232.0
101   29er 1288 LOWING Ethan Edward Green Staunton Harold Sailing Club 907 DNS   232.0
101 Flying Fifteen Flying Fifteen 3517 ROBINSON Craig ? Ullswater Yacht Club 1015 DNS   232.0
101 Laser Laser 1 METCALFE Martin   Killington Sailing Assn 1099 DNS   232.0
101   Laser Radial 152658 BRINING Phil   Scaling Dam Sailing Club 1145 DNF   232.0
101   Laser 4.7 183312 BRINING Ann   Scaling Dam Sailing Club 1207 DNF   232.0
101 RS400 RS400 1428 FLETCHER Wayne Martin Cooper Scaling Dam Sailing Club 942 DNS   232.0
101 Albacore Albacore 8187 HARTLEY Mike ?   1038 DNS   232.0
101 Cruiser Dufour 1800 365 SHAW Paul Paul Shaw Paul Longfellow Kevin tyson Ullswater Yacht Club 1106 DNS   232.0
101 RS400 RS400 536 DEXTER Mark Claire Dexter Carsington Sailing Club 942 DNS   232.0
101 Cruiser Jeanneau Sunfast 20 8775 LAYCOCK Jo Philip Laycock Ullswater Yacht Club 1065 DNS   232.0
101 Cruiser Hunter Europa 593 HARDING Samantha Richard/ Sealby Ullswater Yacht Club 1164 DNS   232.0
101 Cruiser Etap 21i 266 WILSON-SMITH Mike Elaine Wilson-Smith Ullswater Yacht Club 1101 DNS   232.0
101 VX One VX One 274 COOK Ray Jon Miller, Jamie Shepherd Royal Northumberland Yacht Club 860 DNS   232.0
101 Cruiser Sonata 8110 HARDING Susan Fiona Gibson Ullswater Yacht Club 1060 DNS   232.0
101 GP14 GP14 13791 O'NEILL Jeff Paula Breen Ullswater Yacht Club 1130 DNS   232.0
101   RS100 8.4 140 RICHARDSON Robert   Royal Windermere Yacht Club 1004 DNS   232.0
101 Cruiser Benateau First 18 933 GREGORY Darren Craig Woodhouse Carsington Sailing Club 1061 DNS   232.0
101 Laser Laser 180659 MALLORY Jonathan   Filey Sailing Club 1099 DNS   232.0
101 2000 2000 22021 WILSON Paul Molly Wilson Filey Sailing Club 1112 DNS   232.0
101 GP14 GP14 13514 LAMLE Gerard Hugh Lamle Burwain Sailing Club 1130 DNS   232.0
101   RS K6 154 BLAMEY Kieron Kieron Blamey Freya Blamey Rebecca Blamey Isle Of Man Yacht Club 913 DNS   232.0
101 Cruiser Jeanneau Tonic 0 KING Paul Amie King Alan Bishop Marcus Shaw Ullswater Yacht Club 1182 DNS   232.0
101 2000 2000 2849 BRAMMER Martin Thomas Brammer Glenridding Sailing Centre 1112 DNS   232.0
101 2000 2000 2233 BRETT Charles Lee Boatman Ullswater Yacht Club 1112 DNS   232.0
101   Devoti D-One 122 JUDD Ian   South Shields Sailing Club 948 DNS   232.0
101 Musto Skiff Musto Skiff 448 FINDLAY Callum   Ullswater Yacht Club 849 DNS   232.0
101   LARK 2487 ROBINSON Kevin Gill Robinson Swarkestone Sailing Club 1073 DNS   232.0
101 RS200 RS200 1256 DIN Jacob Rana Din Hollingworth Lake Sailing Club 1046 DNS   232.0
101 2000 2000 21771 PLATT Mandy Carol Milner Filey Sailing Club 1112 DNS   232.0
101   Enterprise 22893 YOUNG Jim Jeanette Davies Shotwick Sailing Club 1119 DNS   232.0
101   Flying Fifteen Classic 3418 ANDERS Simon Paul Hanley Ullswater Yacht Club 1043 DNS   232.0
101 Cruiser Beneteau First 211 336 STANLEY Robin Marion Marshall Ullswater Yacht Club 1105 DNS   232.0
101   Hadron H2 134 ROUND Michael   South Cerney Sailing Club 1034 DNS   232.0
101 2000 2000 2658 POTTER Stephen Kathryn Potter Ullswater Yacht Club 1112 DNS   232.0
101 Laser Laser 216004 SENIOR Neville   Scammonden Water Sailing Club 1099 DNS   232.0
101 2000 2000 21075 SMITH Nathan Barnett Richard Staunton Harold Sailing Club 1112 DNS   232.0
101 Flying Fifteen Flying Fifteen 3623 CORRY Angus Mike Hunter Bassenthwaite Sailing Club 1015 DNS   232.0
101   Flying Dutchman 22 RICHARDSON David Harry Wilmot Scaling Dam Sailing Club 879 DNS   232.0
101 RS400 RS400 730 GRAHAM Eilish James Moore Bassenthwaite Sailing Club 942 DNS   232.0
101   Blaze 601 OSLER Matt   Yorkshire Dales Sailing Club 1027 DNS   232.0
101 LN368 Lightning 368 117 COOPER Jeremy   Shotwick Sailing Club 1167 DNS   232.0
101   Int Moth 4036 MYERSCOUGH Paul     600 DNS   232.0
101   Hadron H2 118 LYALL Tony   RYA 1034 DNS   232.0
101 RS400 RS400 1123 WHITEHEAD Carl Ben Whitehead Filey Sailing Club 942 DNS   232.0
101 LN368 Lightning 368 402 HODGSON Stephen   Denholme Sailing Club 1167 DNS   232.0
101   RS100 8.4 480 DEMBINSKI Artur   Ullswater Yacht Club 1004 DNS   232.0
101   Streaker 1902 ABELA Christopher   West Oxfordshire Sailing Club 1128 DNS   232.0
101   Flying Fifteen Classic 3414 ROBERTS Simon Simon Thomas Derwent Reservoir SC 1043 DNS   232.0
101 LN368 Lightning 368 409 BRATLEY Lee   Carsington Sailing Club 1167 DNS   232.0
101 LN368 Lightning 368 407 WESTLEY Bryan   Aldridge Sailing Club 1167 DNS   232.0
101 GP14 GP14 13772 TAYLOR Tom Nick Taylor Aldridge Sailing Club 1130 DNS   232.0
101 Musto Skiff Musto Skiff 432 ROBINSON Neil   Ullswater Yacht Club 849 DNS   232.0
101   RS Feva XL 89 RAWLINSON Max James Armstrong Roa Island 1240 DNS   232.0
101   Yachting World Day Boat 662 CROSS Nic . Eddie Abbott. Shearwater Sailing Club 1200 DNS   232.0



Sailwave Scoring Software 2.28.1
www.sailwave.com