Daffodil Regatta Series

Ullswater Yacht Club

Results are provisional as of 17:32 on April 21, 2019

RS AERO Division

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 8, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st RS AERO 7 2350 Sam Waller   Beaver Sailing Club 1065 1.0 1.0 1.0 1.0 (2.0) 1.0   7.0 5.0
2nd RS AERO 7 2155 Iain McGonigal   East Lothian Yacht Club 1065 (5.0) 2.0 2.0 3.0 3.0 4.0   19.0 14.0
3rd RS AERO 7 1415 Keith Escritt   Yorkshire Dales SC 1065 4.0 6.0 (8.0) 2.0 1.0 2.0   23.0 15.0
4th RS AERO 7 1581 Steve Stewart   RYA 1065 2.0 4.0 5.0 4.0 (7.0) 6.0   28.0 21.0
5th RS AERO 7 2146 Nick Craven   Scammondon 1065 (7.0) 5.0 4.0 5.0 4.0 3.0   28.0 21.0
6th RS AERO 7 1653 Richard Butler   Covenham SC 1065 3.0 (7.0) 3.0 6.0 5.0 5.0   29.0 22.0
7th RS AERO 7 1594 Julie Archer   Ullswater Yacht Club 1065 6.0 3.0 6.0 7.0 6.0 (9.0 OCS)   37.0 28.0
8th RS AERO 7 2150 Jackie Craven   Scammondon 1065 (8.0) 8.0 7.0 8.0 8.0 7.0   46.0 38.0

R1 - RS AERO Division

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club PY Place Points
1 RS AERO 7 2350 Sam Waller   Beaver Sailing Club 1065 1 1.0
2 RS AERO 7 1581 Steve Stewart   RYA 1065 2 2.0
3 RS AERO 7 1653 Richard Butler   Covenham SC 1065 3 3.0
4 RS AERO 7 1415 Keith Escritt   Yorkshire Dales SC 1065 4 4.0
5 RS AERO 7 2155 Iain McGonigal   East Lothian Yacht Club 1065 5 5.0
6 RS AERO 7 1594 Julie Archer   Ullswater Yacht Club 1065 6 6.0
7 RS AERO 7 2146 Nick Craven   Scammondon 1065 7 7.0
8 RS AERO 7 2150 Jackie Craven   Scammondon 1065 8 8.0

R2 - RS AERO Division

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club PY Place Points
1 RS AERO 7 2350 Sam Waller   Beaver Sailing Club 1065 1 1.0
2 RS AERO 7 2155 Iain McGonigal   East Lothian Yacht Club 1065 2 2.0
3 RS AERO 7 1594 Julie Archer   Ullswater Yacht Club 1065 3 3.0
4 RS AERO 7 1581 Steve Stewart   RYA 1065 4 4.0
5 RS AERO 7 2146 Nick Craven   Scammondon 1065 5 5.0
6 RS AERO 7 1415 Keith Escritt   Yorkshire Dales SC 1065 6 6.0
7 RS AERO 7 1653 Richard Butler   Covenham SC 1065 7 7.0
8 RS AERO 7 2150 Jackie Craven   Scammondon 1065 8 8.0

R3 - RS AERO Division

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club PY Place Points
1 RS AERO 7 2350 Sam Waller   Beaver Sailing Club 1065 1 1.0
2 RS AERO 7 2155 Iain McGonigal   East Lothian Yacht Club 1065 2 2.0
3 RS AERO 7 1653 Richard Butler   Covenham SC 1065 3 3.0
4 RS AERO 7 2146 Nick Craven   Scammondon 1065 4 4.0
5 RS AERO 7 1581 Steve Stewart   RYA 1065 5 5.0
6 RS AERO 7 1594 Julie Archer   Ullswater Yacht Club 1065 6 6.0
7 RS AERO 7 2150 Jackie Craven   Scammondon 1065 7 7.0
8 RS AERO 7 1415 Keith Escritt   Yorkshire Dales SC 1065 8 8.0

R4 - RS AERO Division

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club PY Place Points
1 RS AERO 7 2350 Sam Waller   Beaver Sailing Club 1065 1 1.0
2 RS AERO 7 1415 Keith Escritt   Yorkshire Dales SC 1065 2 2.0
3 RS AERO 7 2155 Iain McGonigal   East Lothian Yacht Club 1065 3 3.0
4 RS AERO 7 1581 Steve Stewart   RYA 1065 4 4.0
5 RS AERO 7 2146 Nick Craven   Scammondon 1065 5 5.0
6 RS AERO 7 1653 Richard Butler   Covenham SC 1065 6 6.0
7 RS AERO 7 1594 Julie Archer   Ullswater Yacht Club 1065 7 7.0
8 RS AERO 7 2150 Jackie Craven   Scammondon 1065 8 8.0

R5 - RS AERO Division

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club PY Place Points
1 RS AERO 7 1415 Keith Escritt   Yorkshire Dales SC 1065 1 1.0
2 RS AERO 7 2350 Sam Waller   Beaver Sailing Club 1065 2 2.0
3 RS AERO 7 2155 Iain McGonigal   East Lothian Yacht Club 1065 3 3.0
4 RS AERO 7 2146 Nick Craven   Scammondon 1065 4 4.0
5 RS AERO 7 1653 Richard Butler   Covenham SC 1065 5 5.0
6 RS AERO 7 1594 Julie Archer   Ullswater Yacht Club 1065 6 6.0
7 RS AERO 7 1581 Steve Stewart   RYA 1065 7 7.0
8 RS AERO 7 2150 Jackie Craven   Scammondon 1065 8 8.0

R6 - RS AERO Division

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club PY Place Points
1 RS AERO 7 2350 Sam Waller   Beaver Sailing Club 1065 1 1.0
2 RS AERO 7 1415 Keith Escritt   Yorkshire Dales SC 1065 2 2.0
3 RS AERO 7 2146 Nick Craven   Scammondon 1065 3 3.0
4 RS AERO 7 2155 Iain McGonigal   East Lothian Yacht Club 1065 4 4.0
5 RS AERO 7 1653 Richard Butler   Covenham SC 1065 5 5.0
6 RS AERO 7 1581 Steve Stewart   RYA 1065 6 6.0
7 RS AERO 7 2150 Jackie Craven   Scammondon 1065 7 7.0
8 RS AERO 7 1594 Julie Archer   Ullswater Yacht Club 1065 OCS 9.0

ullswateryachtclub.org


Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com