Daffodil Regatta Series

Ullswater Yacht Club

Results are provisional as of 17:30 on April 21, 2019

Asymetric Handicap Division

Sailed: 6, Discards: 1, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 18, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st INTERNATIONAL 14 1552 Matty Lyons James Lyons Ullswater Yacht Club 758 1.0 1.5 1.0 1.0 (3.0) 1.0   8.5 5.5
2nd RS 400 1112 Jon Abbatt Nicola Abbatt Ullswater Yacht Club 942 (19.0 DNC) 1.5 2.0 3.5 4.0 3.0   33.0 14.0
3rd INT MOTH - FOILING 3592 Paul Hignett   Loch Lomond SC 600 5.0 9.0 (19.0 DNC) 3.5 2.0 4.0   42.5 23.5
4th 49ER 1111 Lester Noble Mark Simpson Ullswater Yacht Club 697 2.0 4.0 3.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 2.0   49.0 30.0
5th RS 800 972 Jacob Ainsworth Liam Alcock South Shields SC 799 4.0 6.0 6.0 8.0 (19.0 DNC) 7.0   50.0 31.0
6th INT MOTH - FOILING 3169 Brad Gibson   MYA 600 6.0 10.0 (19.0 DNC) 5.0 7.0 8.0   55.0 36.0
7th INT MOTH - FOILING 3979 Ian Renilson   Dalgety Bay Sailing Club 550 12.0 12.0 (19.0 DNC) 7.0 5.0 6.0   61.0 42.0
8th WASZP 2521 Jamie Calder   Loch Tummel / Dalgety Bay SC 600 7.0 8.0 8.0 (11.0) 10.0 9.0   53.0 42.0
9th WASZP 230 Graham Priestley   Ullswater Yacht Club 600 8.0 7.0 7.0 (19.0 DNF) 11.0 11.0   63.0 44.0
10th RS 800 1215 Steve Brown Phil Bairstow Ullswater Yacht Club 799 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 2.0 1.0 5.0   65.0 46.0
11th RS 100 8.4 110 Allen Bradley   Ullswater Yacht Club 1004 3.0 3.0 4.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNS   67.0 48.0
12th WASZP 2333 Andy Hutchinson   Loch Earn Sailing Club 600 (19.0 DNC) 14.0 10.0 9.0 8.0 10.0   70.0 51.0
13th WASZP 2379 Duncan Hepplewhite   Loch Lomond SC 600 11.0 13.0 9.0 10.0 12.0 (19.0 DNS)   74.0 55.0
14th INT MOTH - FOILING 3890 Katie Hughes   Loch Lomond SC 650 9.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 6.0 6.0 19.0 DNS   78.0 59.0
15th WASZP 2436 Andrew Marshall   Dalgety Bay Sailing Club 600 10.0 11.0 (19.0 DNC) 12.0 9.0 19.0 DNS   80.0 61.0
16th RS 700 878 Andrew Webster   Ullswater Yacht Club 845 (19.0 DNC) 5.0 5.0 19.0 DNF 19.0 DNC 19.0 DNS   86.0 67.0
17th WASZP 2158 Phil Ewart   Derwent Reservoir Sailing Club 600 (19.0 DNC) 15.0 11.0 13.0 19.0 DNC 19.0 DNS   96.0 77.0
18th INT MOTH - FOILING 4036 Paul Myerscough   Derwent Reservoir Sailing Club 550 13.0 (19.0 DNC) 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNC 19.0 DNS   108.0 89.0

R1 - Asymetric Handicap Division

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 INTERNATIONAL 14 1552 Matty Lyons James Lyons Ullswater Yacht Club 758   30.49 2 0.40.39 1.0
2 49ER 1111 Lester Noble Mark Simpson Ullswater Yacht Club 697   30.05 2 0.43.10 2.0
3 RS 100 8.4 110 Allen Bradley   Ullswater Yacht Club 1004   43.44 2 0.43.34 3.0
4 RS 800 972 Jacob Ainsworth Liam Alcock South Shields SC 799   44.17 2 0.55.25 4.0
5 INT MOTH - FOILING 3592 Paul Hignett   Loch Lomond SC 600   41.57 2 1.09.55 5.0
6 INT MOTH - FOILING 3169 Brad Gibson   MYA 600   46.08 2 1.16.53 6.0
7 WASZP 2521 Jamie Calder   Loch Tummel / Dalgety Bay SC 600   46.26 2 1.17.23 7.0
8 WASZP 230 Graham Priestley   Ullswater Yacht Club 600   46.43 2 1.17.52 8.0
9 INT MOTH - FOILING 3890 Katie Hughes   Loch Lomond SC 650   51.39 2 1.19.28 9.0
10 WASZP 2436 Andrew Marshall   Dalgety Bay Sailing Club 600   50.22 2 1.23.57 10.0
11 WASZP 2379 Duncan Hepplewhite   Loch Lomond SC 600   50.46 2 1.24.37 11.0
12 INT MOTH - FOILING 3979 Ian Renilson   Dalgety Bay Sailing Club 550   49.37 2 1.30.13 12.0
13 INT MOTH - FOILING 4036 Paul Myerscough   Derwent Reservoir Sailing Club 550   32.00 1 1.56.22 13.0

R2 - Asymetric Handicap Division

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 INTERNATIONAL 14 1552 Matty Lyons James Lyons Ullswater Yacht Club 758   31.20 2 0.41.20 1.5
1 RS 400 1112 Jon Abbatt Nicola Abbatt Ullswater Yacht Club 942   38.56 2 0.41.20 1.5
3 RS 100 8.4 110 Allen Bradley   Ullswater Yacht Club 1004   44.13 2 0.44.02 3.0
4 49ER 1111 Lester Noble Mark Simpson Ullswater Yacht Club 697   30.42 2 0.44.03 4.0
5 RS 700 878 Andrew Webster   Ullswater Yacht Club 845   39.23 2 0.46.36 5.0
6 RS 800 972 Jacob Ainsworth Liam Alcock South Shields SC 799   42.30 2 0.53.11 6.0
7 WASZP 230 Graham Priestley   Ullswater Yacht Club 600   46.02 2 1.16.43 7.0
8 WASZP 2521 Jamie Calder   Loch Tummel / Dalgety Bay SC 600   46.30 2 1.17.30 8.0
9 INT MOTH - FOILING 3592 Paul Hignett   Loch Lomond SC 600   49.00 2 1.21.40 9.0
10 INT MOTH - FOILING 3169 Brad Gibson   MYA 600   51.59 2 1.26.38 10.0
11 WASZP 2436 Andrew Marshall   Dalgety Bay Sailing Club 600   53.30 2 1.29.10 11.0
12 INT MOTH - FOILING 3979 Ian Renilson   Dalgety Bay Sailing Club 550   51.16 2 1.33.13 12.0
13 WASZP 2379 Duncan Hepplewhite   Loch Lomond SC 600   56.03 2 1.33.25 13.0
14 WASZP 2333 Andy Hutchinson   Loch Earn Sailing Club 600   32.42 1 1.49.00 14.0
15 WASZP 2158 Phil Ewart   Derwent Reservoir Sailing Club 600   35.40 1 1.58.53 15.0

R3 - Asymetric Handicap Division

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 INTERNATIONAL 14 1552 Matty Lyons James Lyons Ullswater Yacht Club 758   28.29 2 0.37.35 1.0
2 RS 400 1112 Jon Abbatt Nicola Abbatt Ullswater Yacht Club 942   36.23 2 0.38.37 2.0
3 49ER 1111 Lester Noble Mark Simpson Ullswater Yacht Club 697   27.14 2 0.39.04 3.0
4 RS 100 8.4 110 Allen Bradley   Ullswater Yacht Club 1004   39.26 2 0.39.17 4.0
5 RS 700 878 Andrew Webster   Ullswater Yacht Club 845   34.26 2 0.40.45 5.0
6 RS 800 972 Jacob Ainsworth Liam Alcock South Shields SC 799   35.58 2 0.45.01 6.0
7 WASZP 230 Graham Priestley   Ullswater Yacht Club 600   39.09 2 1.05.15 7.0
8 WASZP 2521 Jamie Calder   Loch Tummel / Dalgety Bay SC 600   39.55 2 1.06.32 8.0
9 WASZP 2379 Duncan Hepplewhite   Loch Lomond SC 600   41.58 2 1.09.57 9.0
10 WASZP 2333 Andy Hutchinson   Loch Earn Sailing Club 600   43.35 2 1.12.38 10.0
11 WASZP 2158 Phil Ewart   Derwent Reservoir Sailing Club 600   28.59 1 1.36.37 11.0

R4 - Asymetric Handicap Division

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 INTERNATIONAL 14 1552 Matty Lyons James Lyons Ullswater Yacht Club 758   32.19 2 0.42.38 1.0
2 RS 800 1215 Steve Brown Phil Bairstow Ullswater Yacht Club 799   35.18 2 0.44.11 2.0
3 RS 400 1112 Jon Abbatt Nicola Abbatt Ullswater Yacht Club 942   41.50 2 0.44.25 3.5
3 INT MOTH - FOILING 3592 Paul Hignett   Loch Lomond SC 600   26.39 2 0.44.25 3.5
5 INT MOTH - FOILING 3169 Brad Gibson   MYA 600   27.55 2 0.46.32 5.0
6 INT MOTH - FOILING 3890 Katie Hughes   Loch Lomond SC 650   38.06 2 0.58.37 6.0
7 INT MOTH - FOILING 3979 Ian Renilson   Dalgety Bay Sailing Club 550   34.32 2 1.02.47 7.0
8 RS 800 972 Jacob Ainsworth Liam Alcock South Shields SC 799   27.22 1 1.08.30 8.0
9 WASZP 2333 Andy Hutchinson   Loch Earn Sailing Club 600   24.49 1 1.22.43 9.0
10 WASZP 2379 Duncan Hepplewhite   Loch Lomond SC 600   25.34 1 1.25.13 10.0
11 WASZP 2521 Jamie Calder   Loch Tummel / Dalgety Bay SC 600   26.31 1 1.28.23 11.0
12 WASZP 2436 Andrew Marshall   Dalgety Bay Sailing Club 600   30.58 1 1.43.13 12.0
13 WASZP 2158 Phil Ewart   Derwent Reservoir Sailing Club 600   37.36 1 2.05.20 13.0
14 WASZP 230 Graham Priestley   Ullswater Yacht Club 600   DNF 1   19.0
14 RS 700 878 Andrew Webster   Ullswater Yacht Club 845   DNF     19.0

R5 - Asymetric Handicap Division

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 800 1215 Steve Brown Phil Bairstow Ullswater Yacht Club 799   28.44 2 0.35.58 1.0
2 INT MOTH - FOILING 3592 Paul Hignett   Loch Lomond SC 600   21.50 2 0.36.23 2.0
3 INTERNATIONAL 14 1552 Matty Lyons James Lyons Ullswater Yacht Club 758   27.49 2 0.36.42 3.0
4 RS 400 1112 Jon Abbatt Nicola Abbatt Ullswater Yacht Club 942   35.23 2 0.37.34 4.0
5 INT MOTH - FOILING 3979 Ian Renilson   Dalgety Bay Sailing Club 550   23.08 2 0.42.04 5.0
6 INT MOTH - FOILING 3890 Katie Hughes   Loch Lomond SC 650   28.14 2 0.43.26 6.0
7 INT MOTH - FOILING 3169 Brad Gibson   MYA 600   26.52 2 0.44.47 7.0
8 WASZP 2333 Andy Hutchinson   Loch Earn Sailing Club 600   21.03 1 1.10.10 8.0
9 WASZP 2436 Andrew Marshall   Dalgety Bay Sailing Club 600   21.09 1 1.10.30 9.0
10 WASZP 2521 Jamie Calder   Loch Tummel / Dalgety Bay SC 600   22.11 1 1.13.57 10.0
11 WASZP 230 Graham Priestley   Ullswater Yacht Club 600   22.23 1 1.14.37 11.0
12 WASZP 2379 Duncan Hepplewhite   Loch Lomond SC 600   23.59 1 1.19.57 12.0

R6 - Asymetric Handicap Division

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName Club PY Finish Elapsed Laps Corrected Points
1 INTERNATIONAL 14 1552 Matty Lyons James Lyons Ullswater Yacht Club 758   34.36 2 0.45.39 1.0
2 49ER 1111 Lester Noble Mark Simpson Ullswater Yacht Club 697   32.10 2 0.46.09 2.0
3 RS 400 1112 Jon Abbatt Nicola Abbatt Ullswater Yacht Club 942   44.14 2 0.46.57 3.0
4 INT MOTH - FOILING 3592 Paul Hignett   Loch Lomond SC 600   30.09 2 0.50.15 4.0
5 RS 800 1215 Steve Brown Phil Bairstow Ullswater Yacht Club 799   40.54 2 0.51.11 5.0
6 INT MOTH - FOILING 3979 Ian Renilson   Dalgety Bay Sailing Club 550   33.04 2 1.00.07 6.0
7 RS 800 972 Jacob Ainsworth Liam Alcock South Shields SC 799   48.06 2 1.00.12 7.0
8 INT MOTH - FOILING 3169 Brad Gibson   MYA 600   39.24 2 1.05.40 8.0
9 WASZP 2521 Jamie Calder   Loch Tummel / Dalgety Bay SC 600   43.17 2 1.12.08 9.0
10 WASZP 2333 Andy Hutchinson   Loch Earn Sailing Club 600   44.38 2 1.14.23 10.0
11 WASZP 230 Graham Priestley   Ullswater Yacht Club 600   47.32 2 1.19.13 11.0
12 RS 100 8.4 110 Allen Bradley   Ullswater Yacht Club 1004   DNS 2   19.0
12 WASZP 2379 Duncan Hepplewhite   Loch Lomond SC 600   DNS 2   19.0
12 INT MOTH - FOILING 3890 Katie Hughes   Loch Lomond SC 650   DNS 2   19.0
12 WASZP 2436 Andrew Marshall   Dalgety Bay Sailing Club 600   DNS 2   19.0
12 RS 700 878 Andrew Webster   Ullswater Yacht Club 845   DNS 2   19.0
12 WASZP 2158 Phil Ewart   Derwent Reservoir Sailing Club 600   DNS 2   19.0
12 INT MOTH - FOILING 4036 Paul Myerscough   Derwent Reservoir Sailing Club 550   DNS 2   19.0

ullswateryachtclub.org


Sailwave Scoring Software 2.25.11
www.sailwave.com