Sunday Summer Series

Ullswater Yacht Club

Results are provisional as of 20:00 on July 26, 2021

Conventional Fleet

Sailed: 11, Discards: 2, To count: 9, Rating system: PY, Entries: 11, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 R9 R10 R11 R12 R13 R14 R15 R16 R17 R18 R19 R20 R21 Total Nett
1st LASER RADIAL/ ILCA 6 209061 Spirit Alderson   1147 (2.0) 1.0 2.0   2.0 1.0 1.0 (3.0) 2.0 1.0 2.0 2.0                   19.0 14.0
2nd RS 200 824 Richard Alderson   1046 1.0 5.0 1.0   1.0 2.0 4.0 5.0 3.0 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC                   58.0 34.0
3rd LASER/ ILCA 7 213704 John Lyons   1100 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC   3.0 12.0 DNC 2.0 1.0 12.0 DNC 2.0 1.0 1.0                   70.0 46.0
4th LASER/ ILCA 7 207733 Jonathan Nicoll   1100 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC   12.0 DNC 12.0 DNC 3.0 2.0 1.0 3.0 12.0 RET 12.0 DNC                   93.0 69.0
5th LASER/ ILCA 7 109064 Phil Noaks   1100 3.0 2.0 3.0   (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC                   104.0 80.0
6th 420 54089 Grace Culling Rose Jury 1105 5.0 3.0 4.0   (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC                   108.0 84.0
7th LASER/ ILCA 7 133264 Craig Robinson   1100 (12.0 DNC) (12.0 DNC) 12.0 DNC   12.0 DNC 12.0 DNC 5.0 4.0 12.0 RET 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC                   117.0 93.0
8th RS TERA SPORT 2989 Reuben Dorey Mom and DAd Ari 1445 (12.0 DNC) 4.0 6.0   (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC                   118.0 94.0
9th STREAKER 1967 Rob Copley   1128 4.0 7.0 (12.0 DNC)   (12.0 DSQ) 12.0 DNF 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC                   119.0 95.0
10th LASER RADIAL/ ILCA 6 157612 Jonathan Dorey   1147 (12.0 DNC) 6.0 5.0   (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC                   119.0 95.0
11th RS VAREO 429 David Sheard   1093 (12.0 DNC) 8.0 7.0   (12.0 DNC) 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC 12.0 DNC                   123.0 99.0

R1 - Conventional Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 200 824 Richard Alderson   1046 51.35 3 0.49.19 1.0
2 LASER RADIAL/ ILCA 6 209061 Spirit Alderson   1147 40.46 2 0.53.19 2.0
3 LASER/ ILCA 7 109064 Phil Noaks   1100 40.05 2 0.54.40 3.0
4 STREAKER 1967 Rob Copley   1128 42.22 2 0.56.20 4.0
5 420 54089 Grace Culling Rose Jury 1105 41.51 2 0.56.49 5.0

R2 - Conventional Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER RADIAL/ ILCA 6 209061 Spirit Alderson   1147 28.04 1 0.24.28 1.0
2 LASER/ ILCA 7 109064 Phil Noaks   1100 27.30 1 0.25.00 2.0
3 420 54089 Grace Culling Rose Jury 1105 27.58 1 0.25.19 3.0
4 RS TERA SPORT 2989 Reuben Dorey Mom and DAd Ari 1445 37.08 1 0.25.42 4.0
5 RS 200 824 Richard Alderson   1046 27.47 1 0.26.34 5.0
6 LASER RADIAL/ ILCA 6 157612 Jonathan Dorey   1147 31.03 1 0.27.04 6.0
7 STREAKER 1967 Rob Copley   1128 32.28 1 0.28.47 7.0
8 RS VAREO 429 David Sheard   1093 43.16 1 0.39.35 8.0

R3 - Conventional Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 200 824 Richard Alderson   1046 28.24 2 0.27.09 1.0
2 LASER RADIAL/ ILCA 6 209061 Spirit Alderson   1147 21.27 1 0.37.24 2.0
3 LASER/ ILCA 7 109064 Phil Noaks   1100 21.24 1 0.38.55 3.0
4 420 54089 Grace Culling Rose Jury 1105 22.04 1 0.39.56 4.0
5 LASER RADIAL/ ILCA 6 157612 Jonathan Dorey   1147 23.23 1 0.40.46 5.0
6 RS TERA SPORT 2989 Reuben Dorey Mom and DAd Ari 1445 35.11 1 0.48.42 6.0
7 RS VAREO 429 David Sheard   1093 28.24 1 0.51.58 7.0

R5 - Conventional Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 RS 200 824 Richard Alderson   1046 33.10 2 0.31.42 1.0
2 LASER RADIAL/ ILCA 6 209061 Spirit Alderson   1147 36.30 2 0.31.49 2.0
3 LASER/ ILCA 7 213704 John Lyons   1100 35.04 2 0.31.53 3.0
4 STREAKER 1967 Rob Copley   1128 DSQ     12.0

R6 - Conventional Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER RADIAL/ ILCA 6 209061 Spirit Alderson   1147 35.05 1 1.01.10 1.0
2 RS 200 824 Richard Alderson   1046 1.17.21 2 1.13.57 2.0
3 STREAKER 1967 Rob Copley   1128 DNF 2   12.0

R7 - Conventional Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER RADIAL/ ILCA 6 209061 Spirit Alderson   1147 58.56 3 0.51.23 1.0
2 LASER/ ILCA 7 213704 John Lyons   1100 57.41 3 0.52.26 2.0
3 LASER/ ILCA 7 207733 Jonathan Nicoll   1100 58.16 3 0.52.58 3.0
4 RS 200 824 Richard Alderson   1046 55.45 3 0.53.18 4.0
5 LASER/ ILCA 7 133264 Craig Robinson   1100 59.29 3 0.54.05 5.0

R8 - Conventional Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER/ ILCA 7 213704 John Lyons   1100 53.30 3 0.48.38 1.0
2 LASER/ ILCA 7 207733 Jonathan Nicoll   1100 53.49 3 0.48.55 2.0
3 LASER RADIAL/ ILCA 6 209061 Spirit Alderson   1147 58.24 3 0.50.55 3.0
4 LASER/ ILCA 7 133264 Craig Robinson   1100 57.28 3 0.52.15 4.0
5 RS 200 824 Richard Alderson   1046 1.06.52 3 1.03.56 5.0

R9 - Conventional Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER/ ILCA 7 207733 Jonathan Nicoll   1100 59.36 3 0.54.11 1.0
2 LASER RADIAL/ ILCA 6 209061 Spirit Alderson   1147 1.05.32 3 0.57.08 2.0
3 RS 200 824 Richard Alderson   1046 1.03.21 3 1.00.34 3.0
4 LASER/ ILCA 7 133264 Craig Robinson   1100 RET     12.0

R10 - Conventional Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER RADIAL/ ILCA 6 209061 Spirit Alderson   1147 60.54 2 0.53.06 1.0
2 LASER/ ILCA 7 213704 John Lyons   1100 60.41 2 0.55.10 2.0
3 LASER/ ILCA 7 207733 Jonathan Nicoll   1100 60.54 2 0.55.22 3.0

R11 - Conventional Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER/ ILCA 7 213704 John Lyons   1100 38.17 1 0.34.48 1.0
2 LASER RADIAL/ ILCA 6 209061 Spirit Alderson   1147 40.32 1 0.35.20 2.0
3 LASER/ ILCA 7 207733 Jonathan Nicoll   1100 RET     12.0

R12 - Conventional Fleet

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Laps Corrected Points
1 LASER/ ILCA 7 213704 John Lyons   1100 32.47 1 0.29.48 1.0
2 LASER RADIAL/ ILCA 6 209061 Spirit Alderson   1147 34.37 1 0.30.11 2.0

www.ullswateryachtcub.org


Sailwave Scoring Software 2.29.0
www.sailwave.com