Easter Trophy

Ullswater Yacht Club

Results are provisional as of 22:32 on April 6, 2021

Overall

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 R3 R4 R5 Total Nett
1st TEMPEST 1114 Ian Modral   942 1.0 3.0       4.0 4.0
2nd LASER/ ILCA 7 183227 Steve King   1100 5.0 1.0       6.0 6.0
3rd LASER/ ILCA 7 211112 Tim Whitehead   1100 6.0 5.0       11.0 11.0
4th LASER RADIAL/ ILCA 6 204153 Sam Smith   1147 9.0 4.0       13.0 13.0
5th FLYING FIFTEEN 3462 John Thornley   1021 14.0 DNS 2.0       16.0 16.0
6th FLYING FIFTEEN   Dave Giles   1021 2.0 14.0 DNS       16.0 16.0
7th VX ONE 305 Anne Noble   860 3.0 14.0 RET       17.0 17.0
8th LASER/ ILCA 7 No Number Anthony Dawson   1100 4.0 14.0 RET       18.0 18.0
9th LASER 4.7/ ILCA 4 158377 Rose Jury   1208 7.0 14.0 RET       21.0 21.0
10th HUNTER 816 Ray Harle   1164 8.0 14.0 DNS       22.0 22.0
11th LASER/ ILCA 7 121849 Rich Greener   1100 10.0 14.0 RET       24.0 24.0
12th VX ONE 108 John Robson   860 11.0 14.0 DNS       25.0 25.0
13th 2000 2205 Andrew Bailey   1114 14.0 DNF 14.0 DNS       28.0 28.0

R1

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 TEMPEST 1114 Ian Modral   942 3067 0:54:16 1.0
2 FLYING FIFTEEN   Dave Giles   1021 3402 0:55:32 2.0
3 VX ONE 305 Anne Noble   860 3019 0:58:30 3.0
4 LASER/ ILCA 7 No Number Anthony Dawson   1100 4090 1:01:58 4.0
5 LASER/ ILCA 7 183227 Steve King   1100 4240 1:04:15 5.0
6 LASER/ ILCA 7 211112 Tim Whitehead   1100 4288 1:04:58 6.0
7 LASER 4.7/ ILCA 4 158377 Rose Jury   1208 4864 1:07:06 7.0
8 HUNTER 816 Ray Harle   1164 4723 1:07:38 8.0
9 LASER RADIAL/ ILCA 6 204153 Sam Smith   1147 4737 1:08:50 9.0
10 LASER/ ILCA 7 121849 Rich Greener   1100 4692 1:11:05 10.0
11 VX ONE 108 John Robson   860 4030 1:18:06 11.0
12 FLYING FIFTEEN 3462 John Thornley   1021 DNS   14.0
12 2000 2205 Andrew Bailey   1114 DNF   14.0

R2

Start: Start 1, Finishes: Place
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Corrected Points
1 LASER/ ILCA 7 183227 Steve King   1100 3478 0:52:42 1.0
2 FLYING FIFTEEN 3462 John Thornley   1021 3287 0:53:39 2.0
3 TEMPEST 1114 Ian Modral   942 3191 0:56:27 3.0
4 LASER RADIAL/ ILCA 6 204153 Sam Smith   1147 4061 0:59:01 4.0
5 LASER/ ILCA 7 211112 Tim Whitehead   1100 4092 1:02:00 5.0
6 FLYING FIFTEEN   Dave Giles   1021 DNS   14.0
6 VX ONE 305 Anne Noble   860 RET   14.0
6 LASER/ ILCA 7 No Number Anthony Dawson   1100 RET   14.0
6 LASER 4.7/ ILCA 4 158377 Rose Jury   1208 RET   14.0
6 HUNTER 816 Ray Harle   1164 DNS   14.0
6 LASER/ ILCA 7 121849 Rich Greener   1100 RET   14.0
6 VX ONE 108 John Robson   860 DNS   14.0
6 2000 2205 Andrew Bailey   1114 DNS   14.0

www.ullswateryachtcub.org


Sailwave Scoring Software 2.28.2
www.sailwave.com