Single Hander Fleet Weekend

Ullswater Yacht Club

Results are provisional as of 16:04 on May 27, 2018

LASER Fleet

Sailed: 7, Discards: 2, To count: 5, Rating system: PY, Entries: 13, Scoring system: Appendix A
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Club PY R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 Total Nett
1st LASER   LASER RADIAL 163580 Jon Abbatt Ullswater Yacht Club 1136 2.0 1.0 (3.0) (5.0) 1.0 1.0 2.0 15.0 7.0
2nd LASER   LASER 207287 Greg Liggens Derwent Res S.C. 1095 1.0 2.0 (7.0) 4.0 (7.0) 4.0 1.0 26.0 12.0
3rd LASER   LASER 206890 Patrick Hamilton Burwain S.C 1095 (4.0) (3.0) 2.0 2.0 2.0 3.0 3.0 19.0 12.0
4th LASER   LASER 193193 James Wanless Ullswater Yacht Club 1095 (7.0) (14.0 DNF) 1.0 6.0 6.0 5.0 4.0 43.0 22.0
5th LASER   LASER 4.7 213074 Stephen Roberts South Windermere Sailing Club 1207 (8.5) 4.0 (8.0) 8.0 3.0 2.0 5.0 38.5 22.0
6th LASER   LASER 183227 Steve King Ullswater Yacht Club 1095 5.0 (7.0) 6.0 3.0 4.0 6.0 (14.0 RET) 45.0 24.0
7th LASER   LASER 17 Anthony Dawson Ullswater Yacht Club 1095 3.0 5.5 4.0 1.0 (14.0 RET) (14.0 DNC) 14.0 DNC 55.5 27.5
8th LASER   LASER 149425 John Hepworth Ullswater Yacht Club 1095 8.5 9.0 5.0 7.0 (14.0 RET) (10.0) 8.0 61.5 37.5
9th LASER   LASER RADIAL 204153 Sam Smith Ullswater Yacht Club 1136 6.0 8.0 9.0 (10.0) (14.0 RET) 8.0 7.0 62.0 38.0
10th LASER   LASER 171806 John Lyons Ullswater Yacht Club 1095 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 14.0 DNC 5.0 7.0 6.0 74.0 46.0
11th LASER   LASER 141216 Matt Smith Ullswater Yacht Club 1095 10.0 10.0 10.0 (11.0) 8.0 11.0 (14.0 RET) 74.0 49.0
12th LASER   LASER RADIAL 183262 Sue Harding Ullswater Yacht Club 1136 (12.0) 11.0 12.0 (14.0 DNC) 9.0 9.0 9.0 76.0 50.0
13th LASER   LASER RADIAL 189066 Steve Jarvis Keilder Water Sailing Club 1136 11.0 5.5 11.0 9.0 (14.0 DNC) (14.0 DNC) 14.0 DNC 78.5 50.5

R1 - LASER Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time, Time: 12.35.00
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Club PY Elapsed Corrected Points
1 LASER   LASER 207287 Greg Liggens Derwent Res S.C. 1095 0.23.13 0.21.12 1.0
2 LASER   LASER RADIAL 163580 Jon Abbatt Ullswater Yacht Club 1136 0.24.34 0.21.38 2.0
3 LASER   LASER 17 Anthony Dawson Ullswater Yacht Club 1095 0.23.48 0.21.44 3.0
4 LASER   LASER 206890 Patrick Hamilton Burwain S.C 1095 0.23.51 0.21.47 4.0
5 LASER   LASER 183227 Steve King Ullswater Yacht Club 1095 0.24.21 0.22.14 5.0
6 LASER   LASER RADIAL 204153 Sam Smith Ullswater Yacht Club 1136 0.25.23 0.22.21 6.0
7 LASER   LASER 193193 James Wanless Ullswater Yacht Club 1095 0.24.33 0.22.25 7.0
8 LASER   LASER 4.7 213074 Stephen Roberts South Windermere Sailing Club 1207 0.27.08 0.22.29 8.5
8 LASER   LASER 149425 John Hepworth Ullswater Yacht Club 1095 0.24.37 0.22.29 8.5
10 LASER   LASER 141216 Matt Smith Ullswater Yacht Club 1095 0.25.00 0.22.50 10.0
11 LASER   LASER RADIAL 189066 Steve Jarvis Keilder Water Sailing Club 1136 0.26.03 0.22.56 11.0
12 LASER   LASER RADIAL 183262 Sue Harding Ullswater Yacht Club 1136 0.26.06 0.22.59 12.0

R2 - LASER Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Club PY Elapsed Corrected Points
1 LASER   LASER RADIAL 163580 Jon Abbatt Ullswater Yacht Club 1136 0.22.23 0.19.42 1.0
2 LASER   LASER 207287 Greg Liggens Derwent Res S.C. 1095 0.21.47 0.19.54 2.0
3 LASER   LASER 206890 Patrick Hamilton Burwain S.C 1095 0.22.02 0.20.07 3.0
4 LASER   LASER 4.7 213074 Stephen Roberts South Windermere Sailing Club 1207 0.24.42 0.20.28 4.0
5 LASER   LASER 17 Anthony Dawson Ullswater Yacht Club 1095 0.22.27 0.20.30 5.5
5 LASER   LASER RADIAL 189066 Steve Jarvis Keilder Water Sailing Club 1136 0.23.17 0.20.30 5.5
7 LASER   LASER 183227 Steve King Ullswater Yacht Club 1095 0.22.39 0.20.41 7.0
8 LASER   LASER RADIAL 204153 Sam Smith Ullswater Yacht Club 1136 0.23.48 0.20.57 8.0
9 LASER   LASER 149425 John Hepworth Ullswater Yacht Club 1095 0.23.40 0.21.37 9.0
10 LASER   LASER 141216 Matt Smith Ullswater Yacht Club 1095 0.24.56 0.22.46 10.0
11 LASER   LASER RADIAL 183262 Sue Harding Ullswater Yacht Club 1136 0.27.52 0.24.32 11.0
12 LASER   LASER 193193 James Wanless Ullswater Yacht Club 1095 DNF   14.0

R3 - LASER Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Club PY Elapsed Corrected Points
1 LASER   LASER 193193 James Wanless Ullswater Yacht Club 1095 0.29.30 0.26.56 1.0
2 LASER   LASER 206890 Patrick Hamilton Burwain S.C 1095 0.29.31 0.26.57 2.0
3 LASER   LASER RADIAL 163580 Jon Abbatt Ullswater Yacht Club 1136 0.30.42 0.27.01 3.0
4 LASER   LASER 17 Anthony Dawson Ullswater Yacht Club 1095 0.29.49 0.27.14 4.0
5 LASER   LASER 149425 John Hepworth Ullswater Yacht Club 1095 0.30.05 0.27.28 5.0
6 LASER   LASER 183227 Steve King Ullswater Yacht Club 1095 0.30.42 0.28.02 6.0
7 LASER   LASER 207287 Greg Liggens Derwent Res S.C. 1095 0.31.11 0.28.29 7.0
8 LASER   LASER 4.7 213074 Stephen Roberts South Windermere Sailing Club 1207 0.34.47 0.28.49 8.0
9 LASER   LASER RADIAL 204153 Sam Smith Ullswater Yacht Club 1136 0.33.05 0.29.07 9.0
10 LASER   LASER 141216 Matt Smith Ullswater Yacht Club 1095 0.32.12 0.29.24 10.0
11 LASER   LASER RADIAL 189066 Steve Jarvis Keilder Water Sailing Club 1136 0.33.59 0.29.55 11.0
12 LASER   LASER RADIAL 183262 Sue Harding Ullswater Yacht Club 1136 0.38.55 0.34.15 12.0

R4 - LASER Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Club PY Elapsed Corrected Points
1 LASER   LASER 17 Anthony Dawson Ullswater Yacht Club 1095 0.30.27 0.27.48 1.0
2 LASER   LASER 206890 Patrick Hamilton Burwain S.C 1095 0.31.08 0.28.26 2.0
3 LASER   LASER 183227 Steve King Ullswater Yacht Club 1095 0.31.28 0.28.44 3.0
4 LASER   LASER 207287 Greg Liggens Derwent Res S.C. 1095 0.31.30 0.28.46 4.0
5 LASER   LASER RADIAL 163580 Jon Abbatt Ullswater Yacht Club 1136 0.33.07 0.29.09 5.0
6 LASER   LASER 193193 James Wanless Ullswater Yacht Club 1095 0.32.03 0.29.16 6.0
7 LASER   LASER 149425 John Hepworth Ullswater Yacht Club 1095 0.32.14 0.29.26 7.0
8 LASER   LASER 4.7 213074 Stephen Roberts South Windermere Sailing Club 1207 0.35.54 0.29.45 8.0
9 LASER   LASER RADIAL 189066 Steve Jarvis Keilder Water Sailing Club 1136 0.34.09 0.30.04 9.0
10 LASER   LASER RADIAL 204153 Sam Smith Ullswater Yacht Club 1136 0.37.38 0.33.08 10.0
11 LASER   LASER 141216 Matt Smith Ullswater Yacht Club 1095 0.37.25 0.34.10 11.0

R5 - LASER Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Club PY Elapsed Corrected Points
1 LASER   LASER RADIAL 163580 Jon Abbatt Ullswater Yacht Club 1136 0.37.32 0.33.02 1.0
2 LASER   LASER 206890 Patrick Hamilton Burwain S.C 1095 0.36.13 0.33.04 2.0
3 LASER   LASER 4.7 213074 Stephen Roberts South Windermere Sailing Club 1207 0.41.06 0.34.03 3.0
4 LASER   LASER 183227 Steve King Ullswater Yacht Club 1095 0.38.49 0.35.27 4.0
5 LASER   LASER 171806 John Lyons Ullswater Yacht Club 1095 0.39.19 0.35.54 5.0
6 LASER   LASER 193193 James Wanless Ullswater Yacht Club 1095 0.39.20 0.35.55 6.0
7 LASER   LASER 207287 Greg Liggens Derwent Res S.C. 1095 0.39.23 0.35.58 7.0
8 LASER   LASER 141216 Matt Smith Ullswater Yacht Club 1095 0.42.26 0.38.45 8.0
9 LASER   LASER RADIAL 183262 Sue Harding Ullswater Yacht Club 1136 0.47.06 0.41.28 9.0
10 LASER   LASER 17 Anthony Dawson Ullswater Yacht Club 1095 RET   14.0
10 LASER   LASER 149425 John Hepworth Ullswater Yacht Club 1095 RET   14.0
10 LASER   LASER RADIAL 204153 Sam Smith Ullswater Yacht Club 1136 RET   14.0

R6 - LASER Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Club PY Elapsed Corrected Points
1 LASER   LASER RADIAL 163580 Jon Abbatt Ullswater Yacht Club 1136 0.21.47 0.19.11 1.0
2 LASER   LASER 4.7 213074 Stephen Roberts South Windermere Sailing Club 1207 0.23.28 0.19.27 2.0
3 LASER   LASER 206890 Patrick Hamilton Burwain S.C 1095 0.21.23 0.19.32 3.0
4 LASER   LASER 207287 Greg Liggens Derwent Res S.C. 1095 0.21.35 0.19.43 4.0
5 LASER   LASER 193193 James Wanless Ullswater Yacht Club 1095 0.22.06 0.20.11 5.0
6 LASER   LASER 183227 Steve King Ullswater Yacht Club 1095 0.22.14 0.20.18 6.0
7 LASER   LASER 171806 John Lyons Ullswater Yacht Club 1095 0.22.21 0.20.25 7.0
8 LASER   LASER RADIAL 204153 Sam Smith Ullswater Yacht Club 1136 0.24.12 0.21.18 8.0
9 LASER   LASER RADIAL 183262 Sue Harding Ullswater Yacht Club 1136 0.24.57 0.21.58 9.0
10 LASER   LASER 149425 John Hepworth Ullswater Yacht Club 1095 0.24.04 0.21.59 10.0
11 LASER   LASER 141216 Matt Smith Ullswater Yacht Club 1095 0.25.54 0.23.39 11.0

R7 - LASER Fleet

Start: Start 1, Finishes: Finish time
Rank Fleet Boat Class SailNo HelmName Club PY Elapsed Corrected Points
1 LASER   LASER 207287 Greg Liggens Derwent Res S.C. 1095 0.19.43 0.18.00 1.0
2 LASER   LASER RADIAL 163580 Jon Abbatt Ullswater Yacht Club 1136 0.20.32 0.18.05 2.0
3 LASER   LASER 206890 Patrick Hamilton Burwain S.C 1095 0.20.07 0.18.22 3.0
4 LASER   LASER 193193 James Wanless Ullswater Yacht Club 1095 0.20.23 0.18.37 4.0
5 LASER   LASER 4.7 213074 Stephen Roberts South Windermere Sailing Club 1207 0.22.50 0.18.55 5.0
6 LASER   LASER 171806 John Lyons Ullswater Yacht Club 1095 0.21.50 0.19.56 6.0
7 LASER   LASER RADIAL 204153 Sam Smith Ullswater Yacht Club 1136 0.24.34 0.21.38 7.0
8 LASER   LASER 149425 John Hepworth Ullswater Yacht Club 1095 0.24.24 0.22.17 8.0
9 LASER   LASER RADIAL 183262 Sue Harding Ullswater Yacht Club 1136 0.27.57 0.24.36 9.0
10 LASER   LASER 183227 Steve King Ullswater Yacht Club 1095 RET   14.0
10 LASER   LASER 141216 Matt Smith Ullswater Yacht Club 1095 RET   14.0



Sailwave Scoring Software 2.24.0
www.sailwave.com