Anniversary Trophy

Ullswater Yacht Club

Results are provisional as of 15:50 on May 28, 2018

Dinghy Fleet

Sailed: 2, Discards: 0, To count: 2, Rating system: PY, Entries: 15, Scoring system: Appendix A
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY R1 R2 Total Nett
1st FLYING FIFTEEN 3537 David Giles Sue Giles 1015 2.0 3.0 5.0 5.0
2nd Tempest 1134 Stewardson Stewardson 942 3.0 4.0 7.0 7.0
3rd Tempest 1111 John Robinson Lynsey Whitehead 942 1.0 7.0 8.0 8.0
4th LASER 211112 Tim Whitehead   1098 6.0 2.0 8.0 8.0
5th VX ONE 203 Tony Lewis Rhys Lewis 860 8.0 1.0 9.0 9.0
6th VX ONE 149 Keith Lockey Paul Adams 860 4.0 5.0 9.0 9.0
7th LASER 152791 Toby Gibson   1098 7.0 6.0 13.0 13.0
8th VX ONE 202 Steve King James Wanless 860 5.0 12.0 17.0 17.0
9th 49ER 343 Matty Lyons James Lyons 697 10.0 9.0 19.0 19.0
10th VX ONE 189 David Clarke Anne Noble 860 9.0 11.0 20.0 20.0
11th FLYING FIFTEEN 3539 Emily Stiles Ray Stiles 1015 13.0 8.0 21.0 21.0
12th FLYING FIFTEEN 3628 Chris Taylor David Lyons 1015 12.0 10.0 22.0 22.0
13th MUSTO SKIFF 464 Jono Shelley   849 11.0 16.0 RET 27.0 27.0
14th 49ER 1111 Lester Noble John McAfee 697 14.0 13.0 27.0 27.0
15th MUSTO SKIFF 448 Calum Findlay   849 15.0 16.0 RET 31.0 31.0

R1 - Dinghy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 Tempest 1111 John Robinson Lynsey Whitehead 942 1.07.20 1.0
2 FLYING FIFTEEN 3537 David Giles Sue Giles 1015 1.13.27 2.0
3 Tempest 1134 Stewardson Stewardson 942 1.09.16 3.0
4 VX ONE 149 Keith Lockey Paul Adams 860 1.03.43 4.0
5 VX ONE 202 Steve King James Wanless 860 1.04.05 5.0
6 LASER 211112 Tim Whitehead   1098 1.22.00 6.0
7 LASER 152791 Toby Gibson   1098 1.22.15 7.0
8 VX ONE 203 Tony Lewis Rhys Lewis 860 1.06.12 8.0
9 VX ONE 189 David Clarke Anne Noble 860 1.06.47 9.0
10 49ER 343 Matty Lyons James Lyons 697 54.51 10.0
11 MUSTO SKIFF 464 Jono Shelley   849 1.07.29 11.0
12 FLYING FIFTEEN 3628 Chris Taylor David Lyons 1015 1.21.19 12.0
13 FLYING FIFTEEN 3539 Emily Stiles Ray Stiles 1015 1.21.24 13.0
14 49ER 1111 Lester Noble John McAfee 697 56.29 14.0
15 MUSTO SKIFF 448 Calum Findlay   849 1.12.23 15.0

R2 - Dinghy Fleet

Start: Start 1, Finishes: Elapsed time
Rank Class SailNo HelmName CrewName PY Elapsed Points
1 VX ONE 203 Tony Lewis Rhys Lewis 860 1.04.54 1.0
2 LASER 211112 Tim Whitehead   1098 1.25.21 2.0
3 FLYING FIFTEEN 3537 David Giles Sue Giles 1015 1.19.07 3.0
4 Tempest 1134 Stewardson Stewardson 942 1.14.11 4.0
5 VX ONE 149 Keith Lockey Paul Adams 860 1.08.12 5.0
6 LASER 152791 Toby Gibson   1098 1.27.09 6.0
7 Tempest 1111 John Robinson Lynsey Whitehead 942 1.15.18 7.0
8 FLYING FIFTEEN 3539 Emily Stiles Ray Stiles 1015 1.23.01 8.0
9 49ER 343 Matty Lyons James Lyons 697 58.04 9.0
10 FLYING FIFTEEN 3628 Chris Taylor David Lyons 1015 1.25.28 10.0
11 VX ONE 189 David Clarke Anne Noble 860 1.13.34 11.0
12 VX ONE 202 Steve King James Wanless 860 1.14.42 12.0
13 49ER 1111 Lester Noble John McAfee 697 1.01.37 13.0
14 MUSTO SKIFF 464 Jono Shelley   849 RET 16.0
14 MUSTO SKIFF 448 Calum Findlay   849 RET 16.0



Sailwave Scoring Software 2.24.0
www.sailwave.com